Nejoblíbenější lék na bolest má vážný vedlejší účinek. Znak ve stolici vám řekne, že už ho nesmíte brát

Paralen je oblíbeným lékem na všechny možné bolesti. Je také první volbou, když vás trápí horečka. Vzhledem k jeho rozšířenosti ho mnozí považují za zcela neškodný. Ale stejně jako všechny jiné léky, také paralen, respektive jeho účinná látka paracetamol, má vedlejší účinky. A to včetně jednoho, který se projeví při návštěvě toalety a je signálem, abyste tento lék přestali užívat.

Náhlá žloutenka

Léky s paracetamolem jsou k dispozici prakticky v jakékoliv lékárně, ale i v mnoha běžných obchodech, a to bez předpisu. Může mít různé podoby, nejčastěji jsou to tabletky, ale je k dostání také v kapslích nebo sirupu. Tato látka se obvykle nachází v medikamentech proti nachlazení a horečce.

Podle odborníků je výhodou paralenu především to, že má relativně málo vedlejších účinků. Obvyklou doporučenou dávku v podobě jedné či dvou tablet o 500 miligramech si můžete vzít až čtyřikrát v průběhu čtyřiadvaceti hodin. To ale neznamená, že je tento lék prost jakýchkoliv vedlejších efektů, které mohou člověka znepokojit.

Jedním z vedlejších účinků, který si žádá lékařskou pomoc a okamžité ukončení užívání léku je tmavá stolice. Ta je spojena s dalším nežádoucím účinkem léku, a to žloutenkou. Jak už název napovídá, ta se projeví zežloutnutím vaší kůže a bělma.

Foto: Shutterstock

Velmi závažný stav

Nejde však o infekční žloutenku. Tento typ je způsoben předávkováním a otravou paracetamolem. Bohužel jde o velmi závažný stav provázející jaterní selhání.

Žloutenku spouští vysoká hladina žlučového pigmentu, takzvaného bilirubinu v krvi. Právě tento pigment výrazně zbarví do tmavé barvy vaši stolici. To samé platí o barvě moči.

Pokud něco takového po užívání paralenu, ale i kdykoliv jindy zpozorujete, měli byste neprodleně vyhledat lékaře. Pravdou ale je, že jde o poměrně vzácný vedlejší účinek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Drugs.com, Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments