Nejpoužívanější kuchyňský olej upouští do jídla rakovinotvorné látky. Češi ho přitom milují

Málokdo si dnes dokáže představit vaření a přípravu jídel studené kuchyně bez nejrůznějších kuchyňských olejů. Ne nadarmo se dnes tak hlasitě mluví o jejich zdražování, protože už jednoduše patří mezi základní potraviny. V obchodech jsou rostlinným olejům vyhrazena celá oddělení a marketingové týmy pracují na jejich propagaci.

Doporučení se moc nepovedla

V poslední době se ale začíná ukazovat, že ačkoliv působí rostlinné oleje zdravým dojmem, ve skutečnosti tomu tak u mnoha z nich být nemusí. Problém spočívá v jejich výrobě a získávání, zejména potom rafinaci.

Jak ukazuje řada výzkumů, zejména pro vaření není celou řadu rostlinných olejů vhodné používat. Varem v nich totiž vznikají škodlivé chemikálie, které pak přebíjí jejich rostlinný původ. Zdá se naopak, že pro vaření je mnohem lepší využívat živočišných tuků, jako je třeba sádlo nebo máslo.

Může to být složité pochopit, protože od těchto produktů se v posledních letech při vaření a smažení masivně ustoupilo. Nahradily je právě rostlinné oleje. Bohužel se ale zdá, že nešlo zrovna o ten nejlepší možný krok.

Rostlinné oleje mohou být samy o sobě bezproblémové, ovšem jakmile dojde k tomu, že se začnou vařit nebo smažit, produkují nejrůznější látky, přičemž u části z nich se prokázalo, že jsou rakovinotvorné. A nedá příliš uvažování, že jídlo připravené takovým způsobem a na takovém oleji není nejvhodnější ke konzumaci.

Foto: Shutterstock

Mějte se na pozoru

V tomto směru patří k nejhorším olejům zejména sójový, palmový nebo kukuřičný, které se v České republice zase tolik nepoužívají. Bohužel je tam ale ještě čtvrtý, a to slunečnicový, který přitom u nás patří k těm nejprodávanějším a nejoblíbenějším vůbec. Když dojde k zahřátí těchto olejů, vznikají chemické sloučeniny zvané aldehydy. U nich byla zjištěna jasná souvislost s rakovinovým bujením v lidském organismu.

Největší problém v tomto ohledu mají ty oleje, které obsahují velké množství nenasycených tuků, které se potom mění právě na aldehydy. Je to přitom právě slunečnicový olej, který Češi rádi používají na smažení, protože má vysoký kouřový bod a díky tomu se nepřipaluje. To lidi pokládají za doklad jeho nezávadnosti. Zdá se však, že k připalování dojít nemusí, a přesto je olej škodlivý.

Řada odborníků proto již doporučuje, aby lidé smažili raději na sádle nebo másle. Dobré hodnocení má také olivový olej, ovšem ten se k této přípravě jídla zase tolik nehodí.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
Robert
1 rok

Jj a řepkový je také nejlepší, protože řepku pěstuje Babiš. Tvl jděte do hajzlu

Ondra
Ondra
1 rok

Zapomněli jste na řepkový olej. Ten je podle toho co nám kdysi říkali na lékařské fakultě na smažení nejlepší. Je teplotně stálý narozdíl od slunečnicového nebo másla, kde škodlivé látky vznikají také.

Oleje
Oleje
1 rok

Ono záleží na kvalitě oleje a v pásmu. Slunečnicový olej se užívá odnepaměti tak jako sádlo . A vždy je vše škodlivé. Pokud člověk vše užívá s mírou,nic se neděje. To by muselo tři čtvrtě planety už zhynout na rakovinu. A co chemicky ošetřené plody? Jedy ve sklenikách ve Španělsku??? O tom se nemluví…

Vit
Vit
1 rok

Nesmažím, raději ” dusím”😜

Ondra
Ondra
1 rok
Reply to  Vit

Stačí si koupit kuře v supermarketu, to se dá téměř výhradně dusit.