Někdo půjde do důchodu dříve, jiný později. Na Čechy se chystá velká nespravedlnost. Jak na tom budete vy?

V poslední době se opět začalo ve velkém mluvit o důchodech. A tentokrát začíná být jasné, že jde skutečně do tuhého a bude nutné změnit celou řadu věcí, které platily dlouhodobě a na které si lidé za tu dobu zvykli. Aktuálně se sice řeší hlavně podružný problém v podobě snížené valorizace, což je pro důchodce sice nepříjemné, ale jde jen o jednu malou epizodu.

Tohle nás čeká

Na pozadí se však už chystá velká důchodová reforma, která změní český důchodový systém na další desítky let dopředu. Zatím jsme zaslechli jen chystané kousky a doufejme, že nezůstanou osamoceny. Celý systém je totiž nutné změnit skutečně od podlahy, aby mohl dále nějak rozumně fungovat.

Jednou z věcí, na které se jednoznačně bude muset sáhnout, je věk odchodu do důchodu. Ten je v současné době stanoven na 65 let, což už je obtížné utáhnout. Lidé potom totiž v důchodu tráví dalších dvacet až třicet let. A na to důchodové pojištění jednoduše není stavěno.

Logicky se tak musí omezit čas strávený v penzi, a to tím, že se zvýší věk pro odchod. Teď se mluví o 68 letech, ale s tím, že plný náběh by měl být až někde kolem roku 2060. Jenže co budeme dělat těch dalších čtyřicet let, když už teď na důchody přestávají být peníze? Navíc, nebude za tuto dobu zase všechno jinak a nebudeme potřebovat, aby lidé chodili do penze třeba v 80 letech?

Foto: Shutterstock

Kdo kdy půjde?

Stát se navíc bojí kohokoliv rozhněvat, a tak kolem zvýšeného věku pro odchod do důchodu našlapuje velmi opatrně. A bohužel se zdá, že vytvoří mezi občany další nerovnosti. Objevila se totiž otázka, zda některé náročnější profese mohou mít takto vysoký věk pro odchod do důchodu. Zda to vůbec fyzicky zvládnou.

Je to jistě relevantní otázka, která však staví celou důchodovou reformu na hlavu. Pouze totiž dojde k tomu, že někdo bude vybírat náročné a méně náročné profese a ty do penze posílat dříve, respektive později. Může tak vzniknout skutečně nepříjemná nerovnost mezi lidmi. Někteří mohou odejít do důchodu třeba už v 60 letech, zatímco další půjdou až v 70.

A kdo to bude rozhodovat? A nebudeme se náhodou pořád přetahovat o to, v jaké skupině která profese bude? Nebudou si lidé v kanceláři stěžovat na to, že i oni mají náročnou práci, když musí celý den sedět a koukat do monitoru?

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
1 rok

Snažím se pochopit situaci ale je to těžké protože si pamatuji jen dědu který se dožil 92let.Jinak v rodině babička jedna umřela tu si nepamatuju.Druha tý bylo 63 tak si důchodu moc neužila . Tatínek umřel v nedožitých 50 letech na důchod si vydělal ale měl rok invalidní a pak umřel bylo mi 17 let od 18 pracují . A maminka ta umřela v 63 letech rodiče léta dělali sklenarinu na stavbách. Taky si vydělali na důchod a mamka ho měla 5 let . Navíc měli nás 7 dětí který ještě všichni pracují teprv nás důchod čeká. A jediný co… Číst vice »

Alexandra Noskova
Alexandra Noskova
1 rok

Kez by moje kancelarska prace byla jen o sezeni a koukani do monitoru lol. Kdo si to nevyzkousel, tak at radeji mlci. Ja si musim praci tahat domu, abych to mnozstvi stihala. Jdu domu z prace, kde si zapnu VPN a lezim v tom i do pulnoci. Pohoda, do osmdesatky to zvladam 😀

Míla
Míla
1 rok

Vám vadí důchodce který si to sotva užije 20 možná 30 let ale ty co stát živí 80-90 let to vám nevadí a státu nepřinesli a nepřinesou ani korunu a jen ho ždímou a množí se jako kobylky.

Simona
Simona
1 rok

Jenže to je ten problém. Člověk co dělá hlavou, tedy sedí celý den u počítače, má psychicky náročnou práci a musí se celý život technologicky vzdělávat, na což mu nebude stačit mozková kapacita, jelikož se ve stáří lidé hůře učiva přizpůsobují novým technologiím. Lidé mající fyzickou práci budou mít zase velmi zhuntované tělo. Takže oba druhy práce budou těžko vykonavatelné v důchodu. Spíše si myslím, že je nutné podporovat porodnost u pracujících rodičů a nanejhur spíše snižovat důchody, než prodlužovat donekonečna věk odchodu do důchodu. Je přeci lepší brát menší důchod než se ho třeba buď vůbec nedožít nebo jít… Číst vice »

ROMAN
ROMAN
1 rok

Pokud budou za čas důchody pouze 10 procent průměrné mzdy protože slovy Zátopka když už nemůžeš přidej všem, tak bych řekl že i horník se rekvalifikuje na něco kde bude mít v součtu alespoň těch 50 % hrubé mzdy jako dnes….