Nemocenská v Česku bez peněz. Nejste v práci? Nedostanete ani korunu, sáhněte si do úspor

Dnes nepředstavuje vůbec žádný problém, pokud se na pár dní hodíte marod. Ať už oprávněně, nebo třeba proto, že si chcete trochu odpočinout od náročné práce. Neschopenku dostanete raz dva a navíc vám od prvního momentu proudí peníze, aniž byste cokoliv museli dělat. Zkrátka dostáváte nemocenskou od prvního dne.

Už to tady bylo

Nebylo tomu tak ale vždy a zřejmě tomu tak zase brzy nebude. Dnešní výdobytek je totiž dán zrušením takzvané karenční doby, ke kterému došlo před pár lety. Možná si ještě pamatujete, jak velké diskuze kolem toho byly. Prý to bude příliš drahé a lidé budou systému zneužívat. To se částečně naplnilo, a navíc se teď hledají peníze všude možně, a tak je návrat karenční doby opět na stole. Ve skutečnosti je teď konstelace taková, že se vrátí velmi pravděpodobně, a to i s odvoláním na to, že jde o záležitost běžnou v západní Evropě.

Pravdou ale je, že se na tomto tématu neshodnou ani experti. Podle zastánců karenční doby je důležitá její motivační role. Člověk si zkrátka dvakrát rozmyslí, zda bude stonat, když mu v prvních třech dnech nepřijde ani koruna. Bude už muset mít skutečně vážný důvod, aby tak učinil.

Naopak odpůrci karenční doby nejčastěji zmiňují obavu, že lidé budou chodit do práce nemocní. A to se může vymstít nejen jednotlivci, ale celým kolektivům a firmám. Pokud tam totiž nakazí ostatní, může to způsobit ve výsledku velké problémy.

Foto: Shutterstock

Jde o peníze

První tři dny jsou přitom klíčové z toho důvodu, že ve většině případů se po jejich překonání většina lidí do práce stejně vrací a nezůstává doma déle. Pro zaměstnavatele by to tak znamenalo velkou úsporu, jelikož nemocenskou v této fázi hradí právě oni.

Z hlediska finančního jim to ale nakonec zřejmě zase tak moc nepřinese, protože stát chce peníze především pro sebe. V tomto ohledu sice zaměstnavatelům zavedením karenční doby uleví, ovšem vybere si to na navýšení odvodů na zdravotním pojištění.

Aby byly první tři dny nemocenské neplacené, velmi vehementně podporuje také Národní ekonomická rada vlády, podle které se takto ušetří a na samotné zaměstnance to nebude mít velký dopad. Pokud už někdo opravdu bude potřebovat zůstat doma, může si přeci vzít třeba dovolenou, případně výpadek příjmů pokrýt ze svých úspor.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslava
Jaroslava
1 rok

Už takhle lidi nechodí marodit, protože to z nemocenská není ani na živoření. Znám spoustu netaháhel co nikdy pracovat nebudou a pro ně peníze jsou. Nejsou to Romové.

Jiri sefl
Jiri sefl
1 rok

Jo akorat nase vlada dostava celi plat je nebo neni v praci doktora neplati na pohotovost za 90 kc proc maji sveho ono je to jedno ja mam nemocenskou za 9000 kc ale on za 40000 kc

Oldřich
Oldřich
1 rok

No 1. myslím si že pokud se vrátí první 3 dny neplacené tak,jak se tady píše tak lidi budou do práce chodit nemocní a budou to roznášet po ostatních lidech ve firmě dokud neonemocní i ostatní a firma bude moci zavřít protože nebudou mít lidi na směnu.
2. Lidi toho zneužijí a budou mnohem déle a častěji marodit.
3. Nedotovat uprchlíky z Ukrajiny!!!!!!! Chtějí prachy ať jdou dělat.

Jan.kot
Jan.kot
1 rok
Reply to  Oldřich

Souhlasím s Vámi. Od toho, aby kvalifikovaně posoudil zdravotní stav, je tu přece lékař a NE nějaký politik !!

Pavel
Pavel
1 rok

Když jsi nemocný tak ti stejně tři dny nepomůžou. Využívají to akorát apsentéři co se potřebuji vyléčit z opičky.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Pavel

Pane Pavle,jste vemeno boží,zroskotanec s IQ 0

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Josef

A vy simulant.

Last edited 1 rok by Pavel
Radim
Radim
1 rok

Hlavně že poslanci nemocenskou mají zaplacenou od prvního dne a ještě v plné výši.

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Radim

Vis dobre, ze to vsechno bude jinak. Taky se psalo o benzinu za 200, ze umrzneme pri pokojove teplote 😀 a pak o atomovkach a vysledek je kulovy! Lzi, dezinformace, ale strach mas velky a to je spravne. Jinak bys nepotreboval sveho vudce. Zaplatis si za strach, dostanes strach.

Martina
Martina
1 rok

Nejsou normální, už nevědí co by vymysleli naši politici,tak ať si dají menší výplaty a pak se ukáže.

Petra
Petra
1 rok

Jasně, sáhnout do úspor a nebo vyčerpat dovolenou….to už si dělají z nás všech legraci… Člověk má 20 dní dovolené a ještě aby si ji čerpal na nemoc? Nejprve si, vy nahoře, snižte svoje výplaty a teprve pak sahejte na peníze obyčejným lidem!!!!

Petr
Petr
1 rok

Když tohle někdo napíše chce jen nasrat lidi a vládu bych stejně nejraději pověsil

Josef
Josef
1 rok

Nemocenská bez peněz je protiústavní, takže, jakmile se to odsouhlasili stane se to trestným činem a mělo by to být žalovatelný.

Ivana Simecikova
Ivana Simecikova
1 rok
Reply to  Josef

👏

Robert Kačica
Robert Kačica
1 rok

Vláda jenom šetří tam kde je to potřeba nejmíň.Asi tak tvrdě nepracují jak mý. Ať se proberou a ať nedělají takové dluhy.Uberte si u sebe Pánové a Dámy

Evca
Evca
1 rok
Reply to  Josef

Oni můžou všechno, jak se zdá!!!

Rene
Rene
1 rok

Nemají podporovat ukrajince peněz by bylo jsou to šmejdi

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Rene

Umis pocitat aspon do tisic? Asi mas v hlave prazdno, kdyz si myslis ze nekolik miliard by ucpalo diru tisicnasobne vetsi 🙂