Nemocenská v Česku bez peněz. Nejste v práci? Nedostanete ani korunu, sáhněte si do úspor

Dnes nepředstavuje vůbec žádný problém, pokud se na pár dní hodíte marod. Ať už oprávněně, nebo třeba proto, že si chcete trochu odpočinout od náročné práce. Neschopenku dostanete raz dva a navíc vám od prvního momentu proudí peníze, aniž byste cokoliv museli dělat. Zkrátka dostáváte nemocenskou od prvního dne.

Už to tady bylo

Nebylo tomu tak ale vždy a zřejmě tomu tak zase brzy nebude. Dnešní výdobytek je totiž dán zrušením takzvané karenční doby, ke kterému došlo před pár lety. Možná si ještě pamatujete, jak velké diskuze kolem toho byly. Prý to bude příliš drahé a lidé budou systému zneužívat. To se částečně naplnilo, a navíc se teď hledají peníze všude možně, a tak je návrat karenční doby opět na stole. Ve skutečnosti je teď konstelace taková, že se vrátí velmi pravděpodobně, a to i s odvoláním na to, že jde o záležitost běžnou v západní Evropě.

Pravdou ale je, že se na tomto tématu neshodnou ani experti. Podle zastánců karenční doby je důležitá její motivační role. Člověk si zkrátka dvakrát rozmyslí, zda bude stonat, když mu v prvních třech dnech nepřijde ani koruna. Bude už muset mít skutečně vážný důvod, aby tak učinil.

Naopak odpůrci karenční doby nejčastěji zmiňují obavu, že lidé budou chodit do práce nemocní. A to se může vymstít nejen jednotlivci, ale celým kolektivům a firmám. Pokud tam totiž nakazí ostatní, může to způsobit ve výsledku velké problémy.

Foto: Shutterstock

Jde o peníze

První tři dny jsou přitom klíčové z toho důvodu, že ve většině případů se po jejich překonání většina lidí do práce stejně vrací a nezůstává doma déle. Pro zaměstnavatele by to tak znamenalo velkou úsporu, jelikož nemocenskou v této fázi hradí právě oni.

Z hlediska finančního jim to ale nakonec zřejmě zase tak moc nepřinese, protože stát chce peníze především pro sebe. V tomto ohledu sice zaměstnavatelům zavedením karenční doby uleví, ovšem vybere si to na navýšení odvodů na zdravotním pojištění.

Aby byly první tři dny nemocenské neplacené, velmi vehementně podporuje také Národní ekonomická rada vlády, podle které se takto ušetří a na samotné zaměstnance to nebude mít velký dopad. Pokud už někdo opravdu bude potřebovat zůstat doma, může si přeci vzít třeba dovolenou, případně výpadek příjmů pokrýt ze svých úspor.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
1 rok

Tak budou lidi chodit do práce nemocní nakazí další a nebude tam nikdo.

Dagmar
Dagmar
1 rok
Reply to  Michal

To je pravda. Mám to zažité. Místo jednoho bylo nakonec nás nemocných dvacet. Tak nevím jaká je v tom úspora.
Pokud má někdo děti, běžný plat či bydlí v podnájmu jeho životní náklady jsou tímto vysoké a nemůže si tak dovolit menší výplatu o spoření ani nemluvě

Josef
Josef
1 rok
Reply to  Michal

To neres, skutecni vlastenci se promoruji a posiluji tak svou imunitu 😀 Nebo to pan Volny rikal jinak?

Last edited 1 rok by Josef
Gejza
Gejza
1 rok

Mě nenaštvou já už mám od 15 let kdy sem dokončil v 5 třídě školní docházku invalidní důchod protože se při práci pomočuju.A tak v létě tancuju a v zimě odpocívám a dělám malinký invalidní důchodce.Už jich mám 6 ty mailová čokoláda.

Jan.kot
Jan.kot
1 rok

To jsou ale bludy !!
Nemocný člověk nemá na pracovišti co dělat. Je hrozbou pro své okolí.
Jsem zajímavé, že existují profese, které od prvního dne neschopnosti pobírají dávky ve 100 procentní výši a to že závratně vysokých platů a nikomu to nevadí, že páni poslanci, soudci, prezident a podobně.
Hledáte úspory ??
Hledejte je tam,kde reálně lze uspořit hodně peněz !!!

Martin
Martin
1 rok

Jakých úspor ? Z těch 18 000

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

No výlety po světě něco stojí a Ukrajině musíme pomoct,oni nám za to umožní si vydělat na obnově. Výplody chorých mozků 😭

Hmmm
Hmmm
1 rok

Takhle už toho lidi mají plný zuby a ještě tohle, no nikde musí brát přece na ty svoje odměny a na platy jo s jídlem roste chuť

jakub
jakub
1 rok

ať nám platí poslanci,máj prachu.

Ivana
Ivana
1 rok

Tak na co si teď s platíme zdravotní pojištění?..j..Jsem pracující důchodce a zaměstnavstel.us mém jestř odvádí soc.poj.a zdravotní pojištění.. Doplácím za leky
?nemalou částku…Tak.proč si.tedy to.zdravotní.platíme ?
.
A a z čeho mají lidi.usporot když se pořád zdražuje.
Hlavně samoživitelé…Těm nahoře je to jedno.
Ti mají.z čeho.brát

A ještě mají úlevy ….
.

.

Maria
Maria
1 rok

Tak to je super Já za 30 let byla 3 krát na nemocenské a teď když přichází věk, že člověk ani za to nemůže tak ještě sáhněte si do úspor (ale do jakých, když žádné nemá hmmmm)

Last edited 1 rok by Maria
Světýlko
Světýlko
1 rok

Kolik peněz nás stálo emigranti, na ně prach jsou, ale nás Čechy chtějí mordovat. Přitom UA občany pravidelně potkáváme se synem na cestě do školy. Nevim, zda bydlím ve špatně části Prahy, ale tyto figury jsou vyloženě vožralý, táhne to z nich na několik metrů,chodník jim je úzký.. to se to pak dítěti ( 8 let) super vysvětluje. Na ně ale prachy máme, že.. Bodejd by zbylo na nás pracující a čestný, když musíme vydělávat na tuhle svoloc. Podotýkám, že nehazkm všechny do jednoho pytle, ale bohužel kolem mě je stále víc těch, kteří nepracují ohrožují, vyhrožují, ne těch, kteří… Číst vice »