Noční pomočování trápí i dospělé. Nepodceňujte ho, může jít o vážný stav

Pomočováním trpí 20 % pětiletých dětí, 10 % desetiletých dětí a 3 % patnáctiletých osob. Bez léčení tento problém překoná ročně samo asi 14 % dětí. V malém množství případů tzv. enuréza přetrvává do dospělosti a zhoršuje se.

Co způsobuje pomočování a noční močení

Pomočování a noční pomočování je nechtěné močení ve spánku ve věku, kdy už přirozeně očekáváme, že noci strávíme v suchu. Nykturie znamená také potřebu často vstávat během noci za účelem vyprázdnění močením.

Pomočování a nokturie u dospělých

Časté močení v noci a pomočování u dospělých má obvykle jiné příčiny, než je tomu u dětí. U dospělých se noční pomočování obvykle nazývá enuréza. Časté močení může znamenat, že tělo produkuje mnohem více moči, třeba kvůli změnám v produkci určitých hormonů. K tomu může dojít kvůli problémům s ledvinami, kvůli nějaké nemoci nebo v důsledku užívání léků. Každopádně se nechte vyšetřit.

U mužů i u žen

To může vést až k nočnímu pomočování nebo musíte 1x až 2x nebo dokonce několikrát za noc vstát, abyste se mohli močením vyprázdnit. V tomto případě jde o nykturii. U starších lidí je pak běžné, že se musí jít 1x až 2x za noc močit. U mužů nykturie obvykle souvisí se zvětšenou prostatou. Hyperaktivní svaly močového měchýře nebo zdravotní stav se mohou objevit i u žen. Nezapomeňte, že nadměrný příjem tekutin, zejména s kofeinem, může četnost močení ovlivnit.

Poškozená psychika

Enuréza má značný vliv na sebevědomí, které sráží napětí v rodině, sociální odloučení i selhání léčby. Až polovině dětí, které se pomočují, se vždy někdo vysmívá. Enuretici se cítí ponížení a zmatení, zejména pokud se příznaky objevují i ve dne. Podle průzkumů děti na základních školách označují pomočování za jednu ze 3 nejstresovějších životních situací z 11 těžkých chvil, hned po rozvodu rodičů a hlasité rodinné hádce. Děti jsou náchylné k emocionálnímu zneužívání, zejména v dysfunkční rodině a tresty jim zhoršují sebevědomí. Pokud enuréza přetrvá do dospělosti, trpí depresí, sníženým sebevědomím a také poruchami spánku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Beaumont

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments