Oberou vás o peníze, i když je vypnete. Spotřebiče, které mohou zlikvidovat domácí rozpočet

Některá zařízení odebírají elektřinu i v případě, že jsou vypnutá. Náklady vzniklé tímto způsobem nás mohou přijít i na několik tisíc ročně. Existují ale jednoduché způsoby, jak tomu zabránit.

Pozor na pohotovostní režim

Že spotřebiče, fungující v takzvaném pohotovostním režimu, odebírají energii, už víme. Upozorní nás na sebe i červeným světýlkem. Ale v naší domácnosti funguje také spousta utajených žroutů energie. Jsou to zařízení, o kterých se domníváme, že když je nepožíváme, jsou vypnutá. Není to vždy pravda.

Mnoho z nich spotřebovává elektřinu jen tím, že jsou připojeny k zásuvce. Například nabíječka na telefon, notebook nebo elektrický kartáček na zuby. Pokud jsou tedy vaše přístroje dobité, vytáhněte ze zásuvek i nabíječky.

Ačkoli je pohotovostní režim pouze sekundární funkcí spotřebičů, mnoho zařízení v něm tráví většinu času. A to je důvod, proč se nízká spotřeba pohotovostního režimu sčítá.

Například průměrná čtyřčlenná domácnost má pohotovostní spotřebu 70 – 80 W. To znamená, že v pohotovostním režimu spotřebuje tolik energie, kolik pět energeticky úsporných žárovek při nepřetržitém používání. Nikdy bychom nenechali pět lamp hořet ve dne v noci po celý rok. Velmi rychle bychom je vypnuli.

Foto: Shutterstock

Utajení žrouti elektřiny

  • Zařízení, jako je televizor nebo stereo, vypněte nejen dálkovým ovládáním, ale také hlavním vypínačem přímo na spotřebiči. Často bývá umístěn na jeho zadní straně. Například stereo, když ho pouštíte jen občas, spotřebuje více elektřiny v pohotovostním režimu než v provozu.
  • Napájecí zdroje elektronických zařízení, jako jsou notebooky a mobilní telefony, připojujte pouze tehdy, když se zařízení nabíjejí nebo jsou v provozu.
  • Pořiďte si prodlužovací kabel s přepínačem. Rozhodně se vyplatí a v ušetřených nákladech se rychle zaplatí.
  • V závislosti na počtu zařízení, která doma máte v pohotovostním režimu, může jejich nečinnost představovat až 10 % vašich ročních nákladů na elektřinu. A nejvíce se na tom podílí počítače a herní konzole.

Myslete na wifi

Nezapomínejte ani na Wi-Fi routery.  Ty spotřebovávají hlavně v noci hodně energie nadarmo. Je to jedno z mála zařízení v domácnosti, které je zapnuté 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a 365 dní v roce. A zcela zbytečně. Pokud nejste jednou z těch nočních sov, které sedí u počítače nebo mobilního telefonu i v noci místo spánku, můžete router bez problému na noc vypínat. A v každém případě ho vypínejte pokaždé, když jedete na dovolenou nebo jste delší dobu mimo domov.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments