Obrovské množství důchodců je bez důchodu. Stát jim výplatu zamítá. Co se to děje?

Mezi lidmi panuje přesvědčení, že jakmile dosáhnou určitého věku, mohou odejít do zaslouženého důchodu, který jim bude stát každý měsíc spolehlivě vyplácet. Tak jednoduché to ale není a velké množství seniorů každý rok naráží na nepříjemné překvapení. Když už se chystají na odpočinek, zjišťují, že žádný důchod nedostanou.

Nárok je zamítnut

Důvodem je skutečnost, že tito lidé nenaplní některou z podmínek, které jsou předpokladem pro výplatu důchodů. Věk odchodu do důchodu je dobře známý, a tak se málokdy stává, že by se o něj lidé hlásili dříve, ovšem to není jediná podmínka.

V České republice totiž platí ještě poměrně přísné pravidlo, o kterém se přitom ví jen velmi málo. Lidé totiž musí mít pro odchod do důchodu odpracováno celých 35 let. To není vůbec málo, pokud vezmeme v potaz nejrůznější životní peripetie nebo například současný standard, kdy jsou lidé zvyklí studovat třeba do 30 let. Na rozdíl od minulosti se jim však studijní roky již nezapočítávají.

Jsou zde určité výjimky. Například bez započítání náhradních dob je možné odpracovat jen 30 let. Pokud někdo takovou dobu odpracovanou nemá, nezbývá mu příliš možností. Obvykle musí zůstat v práci. Jedinou alternativou je totiž počkat dalších pět let od momentu, kdy má člověk na základě svého věku nárok na odchod do důchodu. Po těchto pěti letech se mu nárok na odpracované roky sníží na 20 let.

Foto: Shutterstock

Lidí bez důchodu je spousta

Je přitom až překvapivé, jak moc žádostí o důchod je každoročně zamítáno. Toto číslo přitom postupem času stoupá. Pokud se podíváme na rok 2021, tehdy požádalo o odchod do důchodu 92 510 lidí. Ovšem celých 7454 žádostí bylo zamítnuto, jak vyplývá z údajů České správy sociálního zabezpečení.

Nejčastějším důvodem pro zamítnutý důchod je právě skutečnost, že dotyčný neodpracoval potřebné roky, respektive nebyl po potřebnou dobu důchodově pojištěn.

Tento problém českých důchodců je přitom dlouhodobě znám a čas od času se mluví o tom, že je nutné ho nějakým způsobem vyřešit. Řadu seniorů totiž uvrhá do velmi obtížně řešitelných situací.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zvoník
Zvoník
1 rok

To je normální: Nemakal jsi, nemáš nárok na důchod. Mnoho lidí s tzv. ,,svobodným zaměstnáním” nemají nárok, protože téměř nic neodváděli do důchodového pojištění, takže žádné roky odpracované do pojištění.
Já jsem makal 43 let a odvody jsem měl tak šílené zaměstnavatelem, že důchod mám dnes jako jsem měl tenkrát plat.

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Zvoník

A co studenti – jak ti přijdou k tomu, že se jim počítá jen 80% řádného studia od r. 2010 nic? Nebo je to trest za vzdělání?

Lída
Lída
1 rok

Napadá mě rčení, bez práce nejsou koláče. Celý svůj dospělý život jsem pracovala, vychovala tři děti a dnes si užívám zaslouženého důchodu. Co asi dělali ti lidé, kterým důchod zamítli?

Aja
Aja
1 rok
Reply to  Lída

My jsme byli jiná generace, dnes už je úplně normální, že někteří lidé nepracují. Dcera od sousedů mi řekla, že je na úřadě, protože ty nabídky práce nestaly za nic, občas si něco přivyděla na černo a že jí to tak stačí, máma ji finančně podpoří. Tak ta bude jistě před důchodem velmi nemile překvapena, ale určitě to nebude její chyba, ale chyba systému.

Monika
Monika
1 rok
Reply to  Lída

Tak největší průšvih je že stát zavedl různé dohody aby ušetřil na důchodech!

Atilla
Atilla
1 rok
Reply to  Monika

to není vina státu,ale lidí.Jejich blbost,že takové dohody berou.