Parkinson se může objevit ve chvíli, kdy to nečekáte. Vědci upozorňují na překvapivé spojení s koronavirem

Příznaky podobné Parkinsonově chorobě se údajně vyskytují i u některých lidí s covid-19. Výzkumníci zkoumali souvislost mezi SARS-CoV-2 a touto chorobou.

Od vypuknutí pandemie se vědci snaží zjistit, jak SARS-CoV-2 ovlivňuje tělo. V listopadovém čísle časopisu The Lancet Neurology uvedli, že až u 65 % lidí, kteří onemocněli covidem, se vyskytla hypoxie neboli snížení, změna či ztráta čichu, která je jedním z příznaků Parkinsonovy nemoci. Jak se píše na medicalnewstoday.com, toto onemocnění podle nich vypuklo po překonání nemoci minimálně u tří pacientů, přestože neměli žádné známé rizikové faktory pro tento stav.

Co se děje v těle

Parkinsonova choroba je neurologický stav s postupnými příznaky třesu končetin, ztuhlostí, potížemi s rovnováhou, chůzí, řečí a koordinací. Postihuje i mozek a projevují se i změny chování, problémy s pamětí, spánkem a únavou. Jde o výsledek poškození nervových buněk zodpovědných za řízení pohybu. Mezi další faktory patří nízká hladina dopaminu nebo norepinefrinu a možná přítomnost Lewyho tělíska v mozku, což je zřejmě způsobeno genetickými a environmentálními faktory.

Parkinsonismus a Parkinsonova choroba

Parkinsonismus postihuje zejména seniory. Příznaky jsou podobné jako při samotné Parkinsonově chorobě, jsou však atypické. Tento stav často doprovází jiná porucha. Existují různé formy, včetně parkinsonismu vaskulárního a vyvolaného drogami.

Virus jako spouštěč Parkinsona

Výzkumníci vyhodnotili údaje o virech včetně chřipky, viru herpes simplex 1, Epstein-Barr, varicella zoster, hepatitidy C, japonské encefalitidy, viru západního Nilu a HIV. Zjistili, že počet pacientů s Parkinsonovou chorobou se 3x zvýšil během pandemie španělské chřipky v roce 1918. Přímá příčina mezi chřipkou a parkinsonismem nebyla zatím stanovena.

Foto: Shutterstock

Zánět jako hlavní viník

I v současnosti mnoho lidí po celém světě hlásí, že se u nich při covidu či po něm projevují příznaky parkinsonismu, jako je třes a porucha chůze, zejména během prvních týdnů infekce. Vědci předpokládají, že se nemoc může vzácně vyskytnout při závažných chřipkových infekcích po zánětlivém procesu spojeném s imunitní odpovědí těla na vir. Parkinsonova nemoc je sice komplexní onemocnění, jednou z příčin vzniku je však zánět. Jakmile zasáhne mozek, může být spouštěčem.

Foto: Shutterstock, zdroj: medicalnewstoday.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments