Pijete v zimě horký čaj pro zahřátí? Děláte velkou chybu, která se vám vymstí

Pocitově není v zimě nic lepšího, než si zalézt pod teplou deku a dát si k tomu pořádně horký čaj, který pak budete po douškách usrkávat. A to obzvlášť bezprostředně poté, co se vrátíte domů z venkovního mrazu. Není to ale tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Horký čaj totiž může přinést pravý opak zahřátí.

Teplo unikne rozšířenými cévami

Venku na mrazu máme ve zvyku zastavit se u stánku a objednat si některý z teplých nápojů. Nemusí to být jen horký čaj, ale třeba čokoláda nebo svařené víno či punč. Většinou tak činíme proto, abychom se zahřáli zevnitř. To se nám ale nemůže podařit, jak je z vědeckého hlediska ověřeno.

Pravdou je, že ani v zimním počasí bychom neměli v žádném případě podceňovat pitný režim. Ačkoliv se tolik nepotíme, tělo potřebuje dostatek tekutin, aby mohlo v mrazech správně fungovat a mohlo se s nimi vyrovnat. Do takového pitného režimu ale nemůžeme zařadit kdeco. Pokud jsme na mrazu, měly by mít nápoje určité parametry a v žádném případě by neměly být horké. Tím si totiž jen uškodíte.

V případě, že si v mrazivém počasí dáte horký čaj, nedojde k zahřátí organismu, ale ke zcela jinému, a to dosti nevítanému procesu. V těle se rozšíří cévy a začne docházet k výrazné ztrátě tělesného tepla, které jsme tak pracně budovali. Pár okamžiků tak sice můžete mít pocit, že vás nápoj zahřívá, ale neuplyne dlouhá doba a po jeho vypití se budete cítit mnohem chladněji. Pokud nevěříte, můžete si to sami vyzkoušet a pozorovat se přitom. Pravdou totiž je, že si většina lidí souvislost neuvědomí a nový pocit zimy se pokusí znovu zahnat horkým nápojem.

Foto: Shutterstock

Pití v zimě je důležité

Přestože na ně nemusíte mít takovou chuť jako na horké, správné je v zimním počasí pít nápoje, které jsou vlažné teploty. Zároveň platí, že byste se na mrazu měli vyhýbat alkoholu, který cévy rovněž otevírá a přispívá k únikům tepla. Venku byste měli pít pravidelně, protože tekutinou zvýšíte krevní tlak, jenž by vám mohl v mrazivém počasí rychle klesnout.

Výše uvedené v žádném případě neznamená, že byste si v zimě už nemohli dopřát horký čaj. Jen je třeba vědět, co to udělá s vaším tělem a podle toho volit příležitosti. V případě, že přijdete promrzlí do vyhřátého domova, není problém si šálek čaje uvařit a vychutnat, protože už tělesné teplo tolik potřebovat nebudete.

Mimochodem, to samé platí analogicky pro letní počasí, kdy mají lidé zase chuť na vychlazené drinky. I to je špatně, protože pocit osvěžení je pouze chvilkový a šálivý. Následně vás horko dostane o to více. I tady platí pít nápoje vlažné.

Foto: Shutterstock, zdroj: Ecobud

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments