Plaťte lepší zálohy za elektřinu a plyn. ČEZ ukázal, jak na to, lidé jsou nadšení

Zálohy za elektřinu a plyn jsou v současné době velkým tématem. Lidé se totiž bojí toho, kolik budou muset v příštím roce platit. Ukázalo se, že ani zastropování cen energií není záchranou pro všechny a dosti vysoké částky zůstávají.

Udělejte důležitou věc

Vzhledem k míře změn však může dojít k nepřesnému výpočtu nových záloh, a tak by lidé zbytečně platili příliš mnoho. Společnost ČEZ Prodej proto své zákazníky vyzývá, aby provedli takzvaný samoodečet svého elektroměru a plynoměru. Mohou tak pochopitelně učinit i zákazníci jiných společností, princip je podobný.

Dodavatel tak získá lepší přehled o tom, jaké by lidé měli platit zálohy. Nový výpočet se momentálně týká především těch, na koho se vztahuje cenový strop. Za normálních okolností by platili více, ovšem v důsledku zastropování se jim ceny sníží.

Aktuální stav plynoměru a elektroměru můžete zadat v internetové aplikaci, která se jmenuje Můj ČEZ. Prakticky všichni dodavatelé už podobnou online aplikaci mají a umožňují do ní zadávat samoodečet. Ten je ale také možné nahlásit na zákaznické lince nebo na pobočce.

Foto: Shutterstock

Platíte správně?

Obzvlášť v této době by si lidé měli samoodečet energií dělat každý měsíc. Získají tak skvělý přehled o tom, zda náhodou neplatí příliš moc zbytečně nebo naopak málo, což by vedlo k tomu, že budou na konci zúčtovacího období překvapeni. Dnes může vyjít poměrně výrazná záporná částka, kterou pak mají lidé problém uhradit. Lepší je na základě samoodečtu požádat o navýšení, případně snížení záloh, podle toho, jak se aktuální spotřeba vyvíjí.

Energetické společnosti jinak odečítají stav měřáků jednou ročně. Jenže už v době, kdy dochází k odečtu a na základě něj k výpočtu nových záloh, může být v dané domácnosti všechno jinak. Může mít méně či více členů, může tu být nový spotřebič, lidé se mohou zdržovat více doma atd. Všechny tyto aspekty mají značný vliv na spotřebu energií. V době, kdy jednotka elektřiny či plynu stála relativně málo, to nikdo příliš neřešil. Teď ale může dojít k rozdílům ve výši desítek tisíc korun.

Na základě spotřeby získané samoodečtem můžete požádat o snížení či navýšení záloh. Obvykle je možná určitá flexibilita i bez toho. Například u řady dodavatelů je možné si snížit zálohy až o dvacet procent. Navýšit si je můžete bez limitu.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 měsíc

Lepší zálohy jsou bohužel nyní především takové, které uspokojí nenasytné vedení ČEZu v jeho hrabivém úsilí a též ukojí morálně zvrácené tužby nenasytných zahraničních akcionářů ČEZu. Akcionáři ČEZu by měli dostat přes prsty rákoskou, aby se probudili a nesnažili se své morálně zvrácené vize přeměňovat na realitu. Vláda Fialy by měla preferovat zájmy miliónů občanů ČR před zájmy několika padouchů v rolích akcionářů ČEZu. Příliš moc lidí parazituje na výrobě a distribuci elektřiny.