Plynu není dost. V zimě se má topit jen na 18 stupňů. Tak to už je síla, volají lidé

Je zajímavé sledovat diskuzi kolem energetické, přesněji řečeno plynové krize. Do Evropy totiž neproudí dostatek plynu a není už možné plnit zásobníky na zimu. Naopak se z nich už teď zřejmě bude muset začít čerpat. Z toho plyne, že na podzim a v zimě zřejmě nebude dostatek plynu.

Každý se musí uskromnit

Zatímco ještě před pár měsíci veřejně nikdo nepochyboval o tom, že by si domácnosti mohly topit, jak uznají za vhodné a veškerou zátěž měly nést podniky, jež by musely teoreticky omezovat spotřebu, dnes se stále hlasitěji mluví o tom, že bude nutné omezit právě i samotné domácnosti, což je vždy velmi nepříjemné.

Evropská unie už představila plán, podle kterého by veřejné budovy měly být vytápěny maximálně na 19 stupňů a také domácnosti by se o stupeň teplotního komfortu měly uskromnit. Nebylo však řečeno, z jaké hodnoty.

Ve stejné době i české ministerstvo průmyslu začalo hlásat úsporu u domácností, která je aktuálně zatím dobrovolná, ale není vyloučeno, že již brzy bude vymáhána. Jak by to mohlo vypadat, naznačil náměstek tohoto resortu René Neděla.

Foto: Shutterstock

V Česku se topí moc

Česká republika má v tomto ohledu specifický problém. Lidé jsou zde historicky zvyklí topit na velmi vysoké teploty, takzvaně přetápět. Podle náměstka je v tuzemsku průměr u vytápění velmi vysokých 24 stupňů Celsia. Z tohoto pohledu je tu značný prostor k úsporám.

Pokud se podíváme na ostatní evropské země, jejich průměr se pohybuje od 18 do 20 stupňů. Je tedy víceméně nesmyslné požadovat po domácnostech, aby si snížili svůj komfort o jeden stupeň. Někde by to totiž znamenalo vytápění na 17 stupňů, zatímco u nás by šlo pořád o vysoce nadstandardních 18 stupňů.

Je tedy velmi pravděpodobné, že české domácnosti se budou muset dostat k evropskému průměru, který má být navíc rovněž snížen. Proto je třeba počítat s tím, že se na podzim a v zimě bude topit spíše na 18 stupňů.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
michaela
michaela
1 rok

Tak to je směšné, ještě že bydlím ve svém domě a zatopil si dle potřeby… Optimální teplota je pro mě 25, opravdu nehodlám pobývat doma ve svetru abych podporovala nesmyslné výmysly těch nahoře.

karelka
karelka
1 rok

Tak to já se toho teplotního blaha po celém baráku nevzdám kvůli nějakému kapitalismu, který dělá osvětu v otužování obyvatel…Mám svých 50 metráků uhlí ve sklepě a teplé vody, co hrdlo ráčí…

Last edited 1 rok by karelka
Karel
Karel
1 rok

V Česku se topí moc? U nás topí, tak, že když je tak -10, radiátory na plno a je tu max 20. Když je 5 nad nulou, i zastavené radiátory jsou rozpálené, že je tu 24 a víc. Tak kdo topí jak nemá? KOTELNY a teď budou v mrazech topit ještě míň. Úžasný.

Jeliman62
Jeliman62
1 rok

Opět pěkně štavý článek. Žádná komise to kontrolovat nebude, je to jen na úrovni doporučení/prosby. Mě se tedy ekluje pálit ruský plyn a dotovat tak Putinovo řádění, takže už mám TČ. Na zahradé asi taky konečně udělám pořádek a spálím to dřevo v krbu. Furt je to víc eko, než vypálená raketa. A jestli si někdo s plynovým kotlem myslí, že umrzne, tak určitě ne. Možná to odnese průmysl, ale nebude to taková hrůza jak covid.