Pokladní v obchodech budou muset vydržet i při 16 stupních

Už je v podstatě jisté, že tuto zimu se bude nějakým způsobem muset uskromnit takřka každý. Scénář dodávek plynu se vyvíjí velmi špatně, a zatímco ještě před časem se zdálo, že situace je aspoň trochu stabilizovaná, teď se podle odborníků může stát opravdu leccos.

Nepříjemná změna

Česká republika má sice poměrně plné zásobníky a nějaké dodávky zajištěny z nizozemského terminálu, mohou se však objevit další nečekané problémy, například velmi tuhá a dlouhá zima. Najednou by propočty přestaly vycházet a bylo by nutné tahat za záchrannou brzdu.

Stát se tak rozhodl jednat už preventivně a poměrně výrazně snížil minimální povolené teploty na pracovištích. U řady profesí je to logický krok, který kdovíjaké snížení komfortu nepřinese. V jednom případě je to ale přeci jen poněkud kontroverzní.

Pokud jde o pokladní a prodavače v obchodech, těm byla snížena teplota z dosavadních 18 stupňů na 16 stupňů. To je však podle mnohých velmi málo, protože pokladní velkou část svých směn sedí a nepohybují se, aby se mohly zahřát. Trávit takový režim při šestnácti stupních už je poměrně nepříjemné.

Foto: Shutterstock

Citelný propad teploty

To opravdu nechápu, kdo vymýšlel. Kolikrát je mi zima už teď a to nám tu topí asi na 19 stupňů,” uvedla prodavačka v jednom z brněnských obchodů. “Každý stupeň dolů už je hodně cítit a tuhle práci nejde dělat úplně v bundě nebo nabalená.

Podle ní to její kolegyně a kolegové vidí podobně. Dokonce už se bavili o tom, že pokud by opatření bylo skutečně aplikováno a jim v práci začali topit na šestnáct stupňů, vstoupí do stávky. V takovém případě by mohly některé obchody zůstat zavřené.

Na druhé straně je třeba připomenout, že jde o minimální teplotu. Zaměstnavatel tak může na pracovišti topit více. Není však jasné, zda se z této teploty nakonec nestane maximální, pokud by mělo skutečně dojít k přerozdělování plynu v momentě jeho nedostatku.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 měsíc

Kdo bude platit ty nemocenské?

Jiri
Jiri
1 rok

Chuderky a jeste se neohrejou ani doma zatímco politici budou vyhrivat bazény u svych RD to jsme to dopracovali

Aster
Aster
1 rok
Reply to  Jiri

Oni nemají RD – oni mají vily a paláce…časem se možná ohřejeme všichni – díky těm vilám a palácům…