Každodenní stres má obrovský dopad na váš organismus. V těle nastartuje tyto škodlivé procesy

Bohužel v dnešní době žije stále více lidí ve stresu. Způsobuje to rychlá doba, snaha vydělat co nejvíce peněz a být nejúspěšnější. Tyto aspekty jsou z pohledu zdraví nedobré. Stres je totiž neblahou reakcí na skutečné hrozby, které jsou tikající bombou pro náš imunitní systém a celkové zdraví. Pokud je navíc stres dlouhodobý, zadržte, a začněte přemýšlet, zda jej nelze ze svého života určitým způsobem eliminovat, a to dříve, než vám zaklepou na vrátka tyto choroby.

Stres je reakce vašeho těla na skutečnou nebo domnělou hrozbu. Nějaký stres je pro vás dobrý a přiměje vás k akci, jako je hledání práce, když vás vyhodí. Příliš mnoho stresu však může potlačit váš imunitní systém a způsobit, že snáze onemocníte.

Dlouhotrvající období stresu může také zvýšit riziko několika onemocnění, včetně srdečních chorob a rakoviny. Podle studie může 60 až 80 procent návštěv lékařů souviset se stresem.

Stres může způsobit řadu fyzických příznaků a nemocí. Příznaky se mohou objevit, jakmile se vaše úroveň stresu zvýší, a zhoršit se, když stres přetrvává. Tyto příznaky obvykle odezní, jakmile se hladina stresu sníží.

Nevysvětlitelná horečka? Má svůj význam

Stres prožívaný dlouhodobě, emocionální vypětí a jiné negativní emoce vnímané každý den, mohou způsobit takzvanou psychogenní teplotu. To lze jednoduše vysvětlit jako teplota či dokonce horečka bez zjevné příčiny. V těle nebyl shledán žádný zánět, vir ani jiné onemocnění. Dlouhodobý neboli chronický stres způsobuje zvýšenou teplotu těla. Zaznamenat můžete až 37 stupňů, klidně i 38 stupňů. Jedná se o nejčastější následek dlouhodobého stresu, pozor na něj.

Snížená imunita a opakující se respirační onemocnění

Existují různé studie a tvrzení lékařů, kteří upozorňují na pravidelný stres a zánětlivé reakce v těle. Abychom to přiblížili ještě blíže, stres na tělo působí jako takový toxin, který se dostane do každé buňky a část těla. Pokud je stresu více, než tělo dokáže eliminovat, vzniká zánětlivé onemocnění různé podoby. V důsledku toho mají lidé sníženou imunitu a jednodušeji onemocní chřipkou, nachlazením či jiným onemocněním. 

Stres může za řadu onemocnění, včetně poruchy psychiky. / Foto: Shutterstock

Krátkodobý i dlouhodobý stres způsobuje potíže se žaludkem

Jak se cítíte, když prožíváte stres? Máte pocit semknutého žaludku? Ve střevech vám takzvaně bublá, bolí vás břicho a celkově je vám nevolno? Přesně tak působí stres na většinu lidí. Činnost trávicího systému je v nemalé míře ovlivněna stresem a může se projevit řada gastrointestinální poruch. Například bolesti břicha, zvracení, opakující se zácpy, nevolnost, pocit na zvracení, nebo naopak průjem. Stres také zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin a zhoršuje průběh onemocnění zvané IBS (syndrom dráždivého tračníku).

Poruchy psychiky

Jelikož stres snižuje chemické látky v mozku, které podporují pocit klidu, radosti a štěstí, je úzce spojen s depresí a jinými negativními faktory. Několik z nich je nechuť k jídlu, snížení libida, bolesti hlavy spojené s migrénami, špatná nálada, narušený spánkový režim, neustálá únava, zhoršená paměť s pocitem nedostatku kyslíku v těle, motání hlavy a mnoho dalších příznaků, které způsobuje stres. S poruchami psychiky a častým stresem úzce souvisí přibírání na váze, které je podmíněno zpomaleným metabolismem a únavou, kterou kompenzujeme pojídáním cukru a jinými činnostmi ovlivňující nárůst hmotnosti.

Foto: Shutterstock, zdroj: healthline.com

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments