Potraviny, které obsahují nejvíce karcinogenů

Látky, které se vyskytují sice v malém množství, ale uplatňuje se jejich kumulační efekt. Které potraviny představují vyšší riziko? V čem spočívá prevence a na co si dát pozor?

Jedná se o látky či složky, které mají tendenci ke vzniku zhoubných nádorů a jejich rozvoji. Rozlišují se různé skupiny faktorů, které vyvolávají riziko rakoviny. Tyto faktory nesou označení karcinogeny.

Co si konkrétně představit pod pojmem karcinogen?

Chemické látky či směs chemických látek, biologické agens, jako je například virus, průmyslový proces a rovněž řada faktorů, které způsobují rakovinu či zvyšují její výskyt. Jedná se o vysoce početnou skupinu látek, která napadá genetický materiál.

Látky mohou vyvolat či zvýšit četnost výskytu rakoviny mutagenním mechanizmem, kdy se jedná o genotoxické karcinogeny, které způsobují změny genetického materiálu přímo či prostřednictvím svých metabolismů, tak rovněž i nemutagenním (epigenetickým) mechanizmem, tj. epigenetické karcinogeny, které sice přímo nepoškozují genetický materiál, ale přispívají ke zvýšenému dělení již poškozených buněk i jejich následnou transformaci na buňky nádorové.

Kde hrozí největší riziko karcinogenů?

To, že alkohol, tabák, elektronické cigarety náleží mezi hrozbu, ví snad každý z nás. Avšak možná pro mnohé je překvapením, kde všude se skrývá riziko. U zeleniny a ovoce z obchodů asi málokdo očekává možnost rizika. Většina plodů je ošetřena hnojivy a pesticidy, které jsou pro člověka toxické.

Dále se jedná o průmyslově zpracované maso, jako jsou salámy, párky, klobásy, slanina apod. Tyto potraviny obsahují karcinogeny, stejně tak slazené limonády, ve kterých jsou obsažené potravinářské chemikálie a umělá barviva. Však rafinovaný cukr je potravinou, která dokonale podporuje růst rakovinných buněk, cukr se nachází nejen v limonádách, ale ve všech sladkostech, instantních pokrmech, smažených brambůrkách apod.

Pozor na umělá sladila, light a DIA produkty

Potraviny, které jsou označovány jako light, DIA obsahují ve většině případů aspartam. Jedná se o diskutabilní záležitost, neboť bylo mnoho napsáno o jeho škodlivosti. Aspartam je obsažen ve všech umělých sladidlech. Zde platí, že umělá sladidla jsou určena pro osoby trpící diabetem, neboť se používá coby náhražka cukru. Nutné je nepřekročit denní dávku. Nicméně nejlepším řešením je nahradit slazení stévií, kterou mohou i diabetici.

Jak je uvedeno výše, jde o to, že se množství těchto škodlivých látek sčítá. Jde o to, aby potraviny obsahující karcinogenní látky netvořily podstatnou a kadžodenní součást vašeho jídelníčku. Snažit se jejich konzumaci eliminovat a nahradit zdravější alternativou.

Mohlo by vás zajímat

Loading...

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

13
Komentujte

avatar
10 Komentářová vlákna
3 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
13 Autoři komentářů
FeryJimilapisLennykasin Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
Jimi
Host
Jimi

tak mám takový pocit,že se bude zdražovat ve velkém,ty vypočítané karcinogeny nám nepřekládají jen tak.Zdřejmě nám všem chtějí uchránit zdraví,proto cukr a uzeniny budou zdražovat a nezůstanou jen u těchto položek.

lapis
Host
lapis

Nedávno jsem viděl slunečnicové pole, celé zaschlé, mám podrezření, že byl použit Rounup. Kolik pak se ho dostane do slunečnicového oleje, řekne nám to někdo?

Lenny
Host
Lenny

Mám pocit,že co se začalo zbrojit a testovat rakety a další je vše čím dál zdravější..V opačném případě mě zajímá kam a jak se ta radioaktivita z tohoto dostává a rozkládá.Lze jen usuzovat do čeho…(koho).