Pračka vám odejde dříve než po 10 letech? Určitě děláte tuto chybu

Pračka je jedním z velkých držáků našich domácností, je také jejich neopomenutelnou součástí. Aby ale dobře fungovala, je třeba se o ni náležitě starat. Údržba je proto základním atributem, který bychom měli plnit. Existují ale i další chyby, které mohou způsobit, že nám odejde velmi brzy.

Čištění pračky

Základním pravidlem, kterým bychom se měli řídit, je pravidelné hloubkové čistění pračky. Jen pokud je čistá dokáže zaručit, že bude naše prádlo bez skvrn a po vyjmutí bude krásně vonět. Nejosvědčenějším čističem pračky je „obyčejný“ bílý ocet. Ten pomůže zabránit množení bakterií, ale i zápachu, který se nejčastěji šíří z kazící se vody. Nebojte se ho použít i jako aviváž.

Přidáte-li k němu několik kapek esenciálního oleje, provoníte pračku, prádlo i místnost, ve které perete. Navíc pomůžete zabránit usazování vodního kamene. Občas se také koukněte na filtr a propláchněte ho pod tekoucí vodou. Zabráníte tím úniku vody.

Vodní kámen

Usazeniny, které ulpívají především na tepelné spirále, ale i na jiných částech pračky, ji mohou velmi poškodit. Navíc dochází k zvyšování spotřeby energie, protože spotřebič nepracuje tak, já má a k ohřevu vody využije mnohem více elektřiny. I proti vodnímu kameni můžete bojovat pravidelným používáním bílého octa. Nejlépe jedenkrát za měsíc nalijte 1 litr octa do bubnu pračky a zapněte pračku bez prádla. Odstraníte tím usazeniny a pračku dezinfikujete.

Příliš prášku nebo aviváže

Aviváž patří mezi prostředky, které sice změkčují prádlo, ale zároveň poškozují vlákna a ničí vaši pračku. V případě jejího nadužívání si koledujete o vážný problém. Stejná situace může nastat při používání příliš velkého množství pracího prášku. Ten sice neničí pračku tak, jako aviváž, ale je-li ho nadbytek, nedojde k úplnému rozpuštění a usazuje se nejen na prádle, ale na bubnu. Řiďte se tedy raději množstvím, které je uvedeno na vašem pracím prášku.

Foto: Shutterstock

Nedostatek větrání

Vzhledem k tomu, že tento spotřebič pracuje s odpadní vodou, která vzniká při praní, je vhodné ho po skončení cyklu důkladně vyvětrat. Nechávejte dvířka a zásobník na prací prášek otevřený. Vyhnete se tím zahnívání zbytkové vody a podpoříte její vysušení. Stejný problém může nastat, používáte-li pračku jako koš na špinavé prádlo. To totiž absorbuje přebytečnou vlhkost, která zůstane uvnitř bubnu. Ani pečlivé větrání vám potom nepomůže.

Přeplněná pračka

Chcete-li ušetřit, je třeba využít plně kapacitu vaší pračky. Tímto pravidlem se řídí velké množství lidí. Buďte ale opatrní na to, abyste pračku neplnili až příliš. Příliš velká hmotnost prádla, na kterou není konstruovaná, by ji mohla poškodit. Zároveň riskujete i to, že se vaše prádlo dostatečně nevypere.

Vyprázdněte kapsy

Už se vám také někdy stalo, že jste v kapse zapomněli papírový kapesníček? Pamatujete si, jakou paseku dokázal v pračce napáchat? I jeden takový kapesník se dokáže ve vodě částečně rozpustit.  Jeho kousíčky potom najdete na svém prádle. Co ale na první pohled nezaznamenáte je i znečistění pračky. Kousíčky totiž zůstanou ve vodě a zašpiní i filtry. Pokud je včas neodstraníte, nebo se vám tato nehoda stává opakovaně, může dojít k poškození součástek.

Foto: Shutterstock, zdroj: Maison et travaux

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments