Přestat kouřit se vyplatí v každém věku. Kolik času navíc to může přinést a nehrozí ztloustnutí?

popleník

Možná si říkáte, že ve vašem věku už se přestat kouřit nevyplatí. Nesmysl! Kuřáci, kteří se svým zlozvykem praští, dělají svému tělu jedině dobře – a platí to v jakémkoliv, tedy i vyšším věku. Jakmile závislost přemůžete, můžete se těšit na zlepšení zdraví, a to hned v několika (zásadních) ohledech.

Jaká rizika bez cigarety snížíte?

Lidé, kteří přestanou kouřit, obecně snižují pravděpodobnost, že je postihne některá z řady nemocí. Cigarety jsou přímo zodpovědné za některé z typů rakoviny. Například devět z deseti pacientů s rakovinou plic kouřilo. Na kouření můžeme svést ale také srdeční nemoci, vysoký krevní tlak, mozkové mrtvice a chronickou bronchitidu. Odhaduje se, že těžký kuřák zemře o deset let dříve než nekuřák. Ve statistickém průměru, rozumí se.

Jak rychle klesá riziko onemocnění?

Efekt seknutí s kouřením je překvapivě rychlý. Už tři dny po poslední cigaretě se velmi zlepšuje stav dýchacích cest, po týdnu potom klesá krevní tlak. Po jednom až devíti měsících přestávají návaly kašle, ucpání nosu nebo dýchavičnost. Snižuje se také riziko infekčních onemocnění.

Po dvou letech abstinence má někdejší kuřák takřka stejné riziko srdečních onemocnění jako nekuřák. Po pěti letech klesá riziko rakoviny v ústech, hrtanu, jícnu a močovém měchýři na polovinu. Také pravděpodobnost mozkové mrtvice klesá po dvou až pěti letech přibližně na stav u nekuřáků.

Jak rychle klesá nebezpeční rakoviny plic

V tomto případě je to asi nejsložitější. Po skončení s kouřením trvá přibližně deset let, než riziko rakoviny plic klesne na polovinu v porovnání s tím, kdyby dotyčný celý život kouřil. Kdo kouřil 40 let a přestal před pěti lety, stále může rakovinou plic v důsledku kouření onemocnět. Podle lékařů však riziko už přinejmenším nestoupá.

Kolik let navíc lze získat?

Kuřáci, kteří si zapálí více než deset cigaret denně, se oloupí v průměru o 9 let v případě mužů a 7 let v případě žen. I kuřáci s nižší spotřebou mají o 5 let nižší očekávané dožití. Nejrizikovější skupinou jsou tělnatí muži, kteří si k cigaretě často nalijí skleničku a jedí tučné červené maso. Ti mají až o 17 let kratší život.

Přiberu, když přestanu kouřit?

Ano, je to možné. Studie ukazují, že lidé, kteří přestanou kouřit, přiberou v prvním až pátém roce v průměru 4,5 kilogramu, u žen je to v průměru více. I po deseti letech mají mnozí stále o pět kilo víc, než když kouřili. Zde už je ale souvislost sporná, protože v takovém časovém úseku přiberou i mnozí nekuřáci.

Na vině může být pomalejší metabolismus, ale také vyšší příjem kalorií po ukončení zlozvyku. Tělo spaluje méně energie a lidé mají často tendencí místo po cigaretě sahat po sladkém. Obecně lze ale říct, že abstinující kuřák přibrat nemusí, pokud si bude hlídat příjem potravy a občas si dopřeje trochu pohybu.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments