Bolest může klamat. Její příčinu hledejte jinde, než kde se projevuje

Pokud tlumíte bolesti jen pomocí léků a nehledáte jejich příčinu, zaděláváte si na potíže. Tělo jen přestane vnímat bolest, která dál tepe tiše na pozadí. Mnoho dlouhodobých bolestí má přitom poměrně jednoduché řešení. Podívejme se na to.

Úplně každá bolest má nějakou svoji příčinu, i když ji často neodhalí ani lékařská vyšetření. Nejvíce se to projevuje na pohybovém aparátu. Více než polovina pacientů, kteří začnou chodit na fyzioterapii, má léta bolesti a neví co s tím.

Bolest se často projeví jinde, než je její příčina

Bolest se často objeví na jiném místě, než které je třeba napravit. Bolesti hlavy, migrény a brnění rukou souvisí se zatížením krční páteře. Bušení srdce a potíže s nádechem souvisejí s hrudní páteří. Bolesti kyčlí, kolenou a dolních končetin jsou zase obvykle spojeny s bederní páteří. Lékařské vyšetření zaměřené jen na určitou část těla ale často nedokáže původce bolesti odhalit.

Léky proti bolesti nic neřeší

Léky proti bolesti, injekce nebo dokonce operace často nic nevyřeší. Mnoho specialistů, neurologů, ortopedů a internistů řeší akutní projevy bolesti, nikoliv jejich příčinu. Většinou je třeba dlouhodobá rehabilitace. Do toho se dnes lidem moc nechce, ale bez toho to nejde. Nutný je pravidelný pohyb, posílení svalů, protahování a kompenzační cvičení. Pak se dají vyřešit i mnohaleté potíže.

Jak nalézt příčinu potíží

U fyzioterapeuta byste měli podstoupit komplexní vyšetření, odpovědět na cílené otázky a projít klinickými testy. Komplexní kineziologický rozbor pohybového aparátu pomůže zacílit na váš problém. Používají se manuální funkční testy, diagnostický ultrazvuk i rentgen. Obdržíte vhodná režimová opatření a typy cviků. Tělo je třeba vnímat jako celek. Mnohdy je třeba si zafixovat jiný způsob pohybů.

Co když to s pohybovým aparátem nesouvisí

Řešit se musí dysbalance pohybového aparátu. V posledních letech se klade důraz i na fascie neboli obaly svalů a fasciální systém. Kolagenová vlákna propojená do sítí oddělují kosti, svaly, nervy, cévy a orgány. Je třeba pracovat i s nimi. Dobrý fyzioterapeut pozná i to, že vaše bolesti žaludku souvisejí třeba se slinivkou a odešle vás k internistovi. Pomoc vám ale navrhne v každém případě.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments