Přímá cesta k druhému a smrtícímu infarktu či mrtvici. Tato oblíbená jídla jsou spolehlivým spouštěčem

Všichni tak nějak tušíme, že některým potravinám bychom se měli vyhýbat. Vědci na sebe skládají jeden důkaz za druhým o jejich škodlivosti, která se v mnoha případech vyrovná třeba cigaretám, ale zatím to příliš nikam nevede. Konzumace nezdravých potravin po celém světě neustále roste a nezdá se, že by se na tom mělo něco změnit. Není tedy divu, že roste také počet infarktů, mrtvic a výskytu civilizačních chorob. Jsou to spojené nádoby.

Vysoce nebezpečná jídla

Možná nejhoršími potravinami z hlediska zdraví jsou takzvané ultra zpracované potraviny (UPF), které se pojí snad se vším, co si můžeme představit pod špatnou životosprávou a jejími důsledky. Obecně už je známo, že vedou ke kardiovaskulárním chorobám a předčasným úmrtím.

Vědci však teď svá zjištění ještě zpřesnili. Zjistili totiž, že konzumace nadměrně zpracovávaných potravin významně zvyšuje riziko druhého infarktu a mozkové mrtvice u lidí, kteří už jednu příhodu prodělali. Bohužel platí, že pokud se tak stane podruhé, je vysoká pravděpodobnost úmrtí.

Došli jsme k závěru, že lidé, kteří konzumují ultra zpracované potraviny mají o dvě třetiny vyšší riziko druhého infarktu nebo mrtvice, které bývají smrtelné, a to v porovnání s těmi, kteří tato jídla jedí méně často. Pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv jiné příčiny je také o 40 % vyšší,” uvedla hlavní autorka studie, doktorka Marialaura Bonacci.

Foto: Shutterstock

Nejde o kalorie, ale proces výroby

Když se na tato zjištění podíváme, řekli bychom, že se spotřeba takto nebezpečných potravin musí zvyšovat. Jenže opak je pravdou. Například ve Spojených státech amerických tvoří vysoce zpracované potraviny téměř 60 % stravy průměrného člověka.

Podle vědců přitom nejde o to, jaké má ultra zpracované jídlo výživové hodnoty, ale o samotný proces jeho výroby a skladování. Mnozí tak dělají tu chybu, že se sice podívají na složení, které může působit bezproblémově, ale zapomenou na způsob, jakým potravina vznikla. A ten se zdá být jádrem problému.

Mnoho lidí si také zvyklo zaměřovat se na kalorie. Podívají se na jediné číslo na obalu výrobku a podle toho soudí, zda je potravina zdravá či nikoliv. Je ale potřeba se podívat na kompletní složení, kdy některé látky naznačující, že jde o ultra zpracovanou potravinu, se krčí až na posledních místech tabulky.

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical News Today, European Heart Journal

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments