Prvotní nenápadné projevy Parkinsonovy choroby

Loading...

První projevy Parkinsona neboli Parkinsonovy nemoci se mohou projevovat velmi nenápadně, mnoho pacientů zpočátku vůbec netuší, že u nich tato nemoc pomalu propukává a její prvotní příznaky považují za běžné a normální. Právě proto je tato nemoc tak zákeřná, jelikož se projevuje postupně a její projevy lze zaměnit s projevy vyvolané únavou nebo stresem.

Není to jen třes, co definuje Parkinsona

Když se řekne Parkinsonova choroba, většina lidí si představí neovladatelný třes, nad kterým nemáte kontrolu. Je sice pravda, že třes, který nemůžete nijak ovládat, patří mezi poznávací znamení Parkinsona, nicméně není jediným projevem typickým pro tuto nemoc.

Parkinsonova nemoc napadá mozkové systémy, které ovlivňují svalové napětí a koordinaci pohybů. Zpravidla se objevuje až po 50. roce života a podle statistik postihuje častěji muže nežli ženy.

Nenápadné příznaky Parkinsona

Existuje hned několik příznaků, které mohou poukazovat na toto onemocnění, bohužel většina z nich je často zaměnitelná například s příznaky únavy, vyčerpání nebo stresu.

 • Neklidné spaní

  Stalo se vám během spánku, že jste třeba nečekaně spadli z postele? Nebo vám váš partner či partnerka řekla, že kopete nohama? Pak zpozorněte, protože náhlé pohyby během spaní mohou být prvotním příznakem Parkinsonovy nemoci.

 • Neovladatelný třes

  Zaznamenali jste neovladatelný třes v rukách, rtech nebo bradě? Třese se vám noha, když klidně sedíte? Právě třes končetin v klidové fázi je nejtypičtějším prvotním příznakem Parkinsona.

 • Ztuhlost svalů

  Máte pocit ztuhlých svalů? Zpravidla se tyto pocity projevují v klidové fázi a při pohybu se obvykle vytratí, ale nemusí to být pravidlem. Možná si i vaše okolí všímá, že působíte tak nějak ztuhle. Pozor si dejte na ztuhlost i případnou bolest v bocích nebo ramenou.

 • Shrbené postavení

  Jedním z nenápadných příznaků Parkinsonovy nemoci může být i shrbený postoj. Člověk, u kterého se začíná postupně a pomalu rozvíjet Parkinson, se najednou začne hrbit a naklánět.

Další možné příznaky:

 • zhoršení jemné motoriky
 • závratě
 • mdloby
 • vážný výraz ve tváři
 • tišší hlas
 • ztráta čichu

Pakliže vás trápí vícero z těchto příznaků, měli byste vyhledat lékaře.

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

10
Komentujte

avatar
3 Komentářová vlákna
7 Odpovědi ve vlákně
1 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
8 Autoři komentářů
VladimirDanaHaluzKulichK. Smart Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
Vladimir
Host
Vladimir

Nejstupidnejsi rada, jakou jsem kdy slysel, je navstivte lekare. Co bych asi tak delal u doktora, ktery nema tuseni, cim je ta nemoc zpusobena a jak ji lecit?
Pritom Parkinsonova nemoc je bezne lecitelna, jen konvencni lekarstvi nema tuseni a hlavne ani zajem nikoho lecit. Kdo tohle nepochopi, nikdy se nevyleci z zadne nemoci. Trpel jsem “chronickym autoimunitnim onemocnenim” stitne zlazy a kdybych poslouchal ty zarikavace s lekarskym titulem, dnes uz tu mozna nejsem! Taky mi tvrdili, ze je ta nemoc nelecitelna a dnes jsem zcela zdrav!

Haluz
Host
Haluz

Ty kokos, je možné aby to začlo už ve 20ti ?:O ono té hlavě dávám zabrat za 10 lidí, takže by to i odpovídalo.. Né planý poplach, to je vyčerpání, a nedostatek spánku, popř. když mě někdo vytočí, a mermomocí se snažím složitě obhájit, tak se klepu tak až mi je to blbé.. Ale mám to skoro od děcka by se dalo říct.. Stejně tak se mi občas stává, třeba v hospodě, nebo na jiných specifických místech, že jakoby se mi stáhnou žíly v těle, sníží tlak, a připadá mi to jakobych z venčí dovnitř odumíral, brní mi malíček a… Číst vice »

Vladislav
Host
Vladislav

Chodím shrbený, mám třas rukou, lžící se polévky skoro nejsem schopen najíst, a nakonec se přidaly závratě. Měl jsem podezření na Parkinsonovu nemoc, ale nic jsem s tím bohužel nedělal. Ty příznaky jsou bohužel velmi plíživé a tak tomu člověk nevěnuje takovou pozornost kterou by si ty příznaky zasloužily..
Pak jsem řekl obvodní lékařce o potížích, ta mě poslala na neurologii, byl jsem na scanování mozku v IKEMu a diagnóza se potvrdila.
Bohužel to nejde léčit, ale jen zpomalit. Beru 6 prášků denně a nezdá se, že by pomáhaly.

Jana
Host
Jana

Dokud jsi tady,zkus věřit a věř,že se z toho dostaneš navzdory diagnozám,obavám a strachům,ponoř se do ticha a medituj,pros o pomoc a já prosím za tebe Jana

Zdeněk
Host
Zdeněk

Věrná pravda,lékaři mě pochovali již v 2014 a já jak na potvoru furt žiji a na léky jim kašlu a používám jen bylinky,což se jim nezamlouvá a furt se do mě snaží nějaké předražené léky na doplatcích nacpat.

K. Smart
Host
K. Smart

To jsou rady tedy.
Se špatnou karmou(následek minulých činností) je mu víra ticho meditace k ničemu.
Pomoci může jen řádně odčinění🙂

Haluz
Host
Haluz

Přesně tento přístup mě dostal ze všech problémů, doslova jsem tak utekl hrobníkovi z lopaty a získal zpět zdraví.. Nemusí ani meditovat, stačí chtít bojovat a a vůbec nedat nemoci šanci, zkoušet, číst, hledat, přemýšlem, den co den, od rána do večera až do odpadnutí. Tohle jsem dělal několik let v kuse. Po přečtení spoustya spousty informací, jsem našel takovou vychytávku, kterou jsem si aktuálně ještě utvrdil. Jde o léčbu chlordioxidem. Ta věc je naprosto bezkonkurenční, dovede to během pár hodin vyléčit těžký prudký zánět kazem zničeného zubu. Nevím ale jak na parkinsna, tam bych spíše volil ty nejsilnější detoxikační… Číst vice »

Kulich
Host
Kulich

Hodně na to pomáhá čaj z marihuany nebo její kouření. Mám tzv. esenciální třes a pokaždé, když vypiju jeden hrnek tohoto čaje, tak se mi to hodně zklidní.

Dana
Host
Dana

Na to ze mate třes v rukou je příspěvek napsán bezchybně 🖒přeji pevné zdraví

Vladislav
Host
Vladislav

Protože před odesláním příspěvku ho kontroluji na překlepy a ty opravím. Ten třes je patrný hlavně při jedení polévky lžící. To si pomáhám i druhou rukou.