Rozdělte se o důchod. Jurečka oznámil velkou novinku, Češi nevěří vlastním očím

Důchody v České republice čekají zásadní změny a jen málo z nich je pro občany pozitivních. Vlastně téměř žádné, jelikož se vše nese ve jménu úspor, které jsou ale na druhou stranu mimořádně potřebné. Dlouhou dobu se na ně totiž kašlalo a na penzích se přidávalo, jako by nebylo žádného zítřka.

Stát už nechce platit

Teď se to ale konečně vymstilo a celý důchodový systém se ocitl v opravdu velkých problémech, které je potřeba řešit. Že jsou změny skutečně dalekosáhlé, dokládá například skutečnost, že dochází ke zrušení takzvaného výchovného, které se přitom zavádělo teprve loni.

Řešil se tak značný rozdíl v důchodech mezi muži a ženami. A přestože se zdálo, že 500 Kč za každou vychovanou ratolest to do značné míry vyrovnává, nakonec se ukázalo, že v takovéto míře na to skutečně nejsou peníze a není vlastně na státu, aby se o tyto rozdíly staral tím, že je jednoduše doplatí.

Aktivitu v tomto ohledu tedy přenáší na samotné občany, kteří by se měli dohodnout a o důchod se fakticky podělit. Myšleny jsou manželské páry, pro které se připravuje velká novinka v podobě společného vyměřovacího základu, který zmíněné rozdíly řeší skutečně elegantním způsobem.

Foto: Shutterstock

Není to špatné řešení

Jde tu totiž především o to, že jsou to obvykle ženy, kdo kvůli péči o děti vypadnou z produktivního života. V době, kdy jsou na mateřské a rodičovské dovolené, se jim sice něco do důchodu započítává, ale zdaleka ne tolik jako kdyby do práce chodily.

A je tu ještě druhotný faktor, kdy tyto nucené přestávky mají neblahý vliv na rozvoj jejich kariéry. Je jasné, že se dostanete jinam, když z pracovního procesu několikrát nevypadnete na pár let.

Toto vše přitom společný vyměřovací základ manželů řeší. Jednoduše se jim příspěvky na důchodové spoření budou ukládat na jednu hromadu, a jakmile nastoupí do důchodu, spravedlivě se rozdělí na dvě poloviny. Výsledkem by měly být dvě přibližně stejné penze.

Čtěte také: Už je to tady. Důchodci v Česku přijdou o úspory. Tohle si ještě nikdo nedovolil

Je otázkou, nakolik bude tato novinka využívána, jelikož je tu určitý zádrhel v podobě toho, že s tím musí oba manželé souhlasit a společně o to požádat. Lze si přitom představit, že někteří muži budou proti.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
1 měsíc

Stát by měl být vděčný za to že se rodí děti o které je pečováno a revanšovat se tomu kdo se o ně stará rozhodující měrou a to jsou většinou matky. Zatím se stát stará hlavně o migranty a tím “řeší” přírustek obyvatelstva. Myslím, že máme ministerstvo práce a a s o c i á l n í ch v ě c í. Když koukám jak se vláda velkoryse chová a doslova rozhazuje finance na podporu čehokoliv jenom proto aby byla v EÚ chválena bez ohledu na zájmy ČR a omlouvá to zájmy státu, zjišťuji, že berou pouze ohled na… Číst vice »

Pospisil
Pospisil
1 měsíc

Mate co jste si zvolily,sebranku poslancu a senatoru vcetne vlady,co nikdy nemakali a pouze vymysleji takove hovadiny,aniz by to davalo nejaky smysl.Co novy navrh zakona to vyplod blba…,ktery o tom nema sajn.Jediny vysledek techto zakonu a opatreni je,aby okradli lidi.Zajimave je ze na sebe nezapomenou si pridat a to jiz neplati,ze ve statni kase nejsou penize!!!Zase je lidi nezapomente volit pri pristich volbach!

Jan
Jan
1 měsíc

Autorka článku moc o důchodech a nízkých důchodech žen neví, ani o tom, že mateřská je náhradní doba a tím se do důchodu započítává. Problém není ve vyplacených důchodech, na kterých stát velice vydělává a každoročně, ale v tom, jak vláda vede a kam, tento stát.

Kočiř
Kočiř
1 měsíc

Pořád něco ohledně důchodů ale že bych od někoho slyšel že nebudou peníze na lidi kteří nepracují a nepracovali tak to ne

Jan Hildebrand
Jan Hildebrand
1 měsíc

Jurečka na co sáhne tak to pěkně pohnojí. Tento člověk by se měl léčit, protože trpí utkvělou představou že vše umí nejlépe. Omyl pane Jurečka. Nedokázal jste vůbec nic. I jako ministr zemědělství jste vše pohnojil. Je to vidět na Vysočině ty vaše zdecimované lesy. Prý že si příroda pomůže sama. Tak jako teď důchodci co.

Zdeněk
Zdeněk
1 měsíc

Njn populistické výchovné,tzv Husaķovo děti makaji na to aby jejich děti byli líní okoliv měli jedno dítě mají děti pozdě, tak asi tak trochu funguje důchod systém no a naše petidemolice polozachrani Ukrajinu 859000 mladých je v Evropě svůj stát chránit nebudou prachy už tam rozradli tak je třeba zvýšit daně, sebrat výchovné,a o svůj důchod mají postaráno atd. Hezký den

Pavel
Pavel
1 měsíc

Výchovné spíše vyvolalo více zlé krve než užitku. Stále není řešen problém astronomicky vysokých důchodů v prvním průběžném státním důchodovém pilíři, kde by podle mého názory měly být stanoveny nejvyšší důchody ve výši průměrného platu a vedle toho nejvyšší výsluhy by měly být ve výši dvacet tisíc korun. Astronomické starobní důchody a výsluhy rostou raketovým tempem, miliard ze státní kasy přibývá pro tyto “zasloužilé” valem, jako přibývá kapek nejprve při poprchávání, které se mění v přívalový déšť. Státní kasa je zahlcena přívalovým deštěm mnohamiliardových nároků důchodců-milionářů, jejichž političtí parťáci jim a sobě nastavili systém maximálně štědrý k důchodcům-milionářům, kterýžto systém… Číst vice »

Radovan
Radovan
1 měsíc

Vláda složená z ODS již jednou ukázala jak rozdat levně státní majetek-rozkrást-privatitovat. A nyní zase vláda složená z ODS a dalších chce obyčejné lidi okrást a doslova ožebračit. Zato stále by podporovala všemi možnými způsoby Ukrajinu, stát, který neměl žádné smlouvy s Českou republikou o vzájemné pomoci před začátkem války na Ukrajině. Nejsem proruský, ale pročeský!

Josef
Josef
1 měsíc

Tak stát nás už tak dost okrádá, platíme za dluhy které nadělala ODS v 90 letech včetně rozkrádání majetku , státního rozpočtu a zadlužování státu do dnešních dní. Proč by jsme se měli dělit? Vláda Václava Klause nám jen přinesla dluhy a zlodějny na všech frontách včetně zkrachovalých a vytunelovaných fabrik které mohli konkurovat západu. Dokud si to my dole neuvědomíme tak pořád budeme platit za někoho účty a dluhy.

Honza jan
Honza jan
1 měsíc
Reply to  Josef

Svatá pravda ubude sňatků ataké dětí a stát pomalu zanikne.Děkujeme vládo

Michal
Michal
1 měsíc

Pane vachmajstr,vy jste ale hlava.👏👏👏👏👏👏👏

Knak
Knak
1 měsíc
Reply to  Michal

To teda je. Ale místo mozku tam má kupu hnoje.😡🎩