Rozpoznejte pravý med od falešného. Včelař poradil tajný trik, na co se zaměřit

Med v posledních letech nabírá na popularitě. Mnoho rodin jím nahrazuje bílý cukr. Ale věděli jste, že dost možná med, který důvěřivě konzumujete v domnění, že jde o něco zdravého a přírodního, je znehodnocen přidáním dalších látek, které snižují jeho přednosti a léčivé schopnosti? Poučte se, jak rozpoznat pravý med od falešného.

Je med zdravý?

V přiměřeném množství rozhodně ano. Naše tělo na něj reaguje mnohem lépe než na klasický bílý cukr, navíc obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty. Pomáhá srdci, hojí jizvy a popáleniny a zmírňuje kašel.

Med, který ve skutečnosti med není

Med se dá znehodnotit mnoha způsoby. Sklizen ještě jako nektar, upraven a vydáván za med. Může pocházet z jiných krajin, než je psáno. Může navíc obsahovat cukr nebo sirup a v neposlední řadě také bývá často tepelně upraven. Někteří včelaři své včely krmí cukrem a sirupem namísto přirozené potravy, což negativně ovlivňuje nutriční přínosy.

Jak rozliším pravý med od falešného?

První, co by vás mělo přímo trknout do nosu, je vůně. Pravý med má intenzivní nebo pylovou vůni. Pokud je vůně velmi slabá nebo necítíte nic, zřejmě bude nekvalitní nebo zředěný. Stejně tak chuť musí být relativně výrazná, mírně štiplavá. Kyselá chuť značí zkažený nebo nezralý med.

Dalším ukazatelem je textura medu. Měl by být čirý a kompaktní. Když natočíte pravý med na dřívko, vytvoří vám souvislou nitku, falšovaný med bude kapat. Můžete vyzkoušet také kápnout kapku medu na papír. Zůstane-li neporušená, neroztáhne se a nevsákne, jde o pravý med. Ten ředěný se rozlévá a zanechává mokré stopy.

Foto: Shutterstock

Otestujte pravost medu na kousku chleba

Vezměte si malý kousíček chleba a ponořte jej na 10-12 minut do medu. Pokud po uplynutí této doby chléb ztvrdne, jedná se o pravý med. Pokud zůstane měkký nebo se rozpadne, med není pravý.

Proč nekupovat falešný med?

Jednak kvůli vám, pančovaný med vám nepřinese zdaleka tolik zdravotních výhod, jak byste čekali, možná spíš naopak. Druhým důvodem je zachování populace včel. Už tak jsou na tom včely poměrně špatně, protože ztrácejí přirozené ekosystémy. Včely jsou pro nás velice důležité nejen díky produkci medu, ale také díky jejich úloze opylovat rostliny, které my zpracováváme a konzumujeme. Tím, že falešné medy jsou levnější, jsou praví, poctiví včelaři zahnáni do kouta, protože nemají šanci konkurovat levnějším variantám medu. Pokud chceme vidět planetu zachovalou a včely živé, dejme si tu práci a podpořme místní včelaře.

Foto: Shutterstock, zdroj: justbeehoney, Insider, healthline.com, bhg.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments