Rozpoznejte roztroušenou sklerózu ještě předtím, než se projeví první příznaky. Pro léčbu je to zásadní

Roztroušená skleróza – RS, je záludná autoimunitní nemoc, která napadá centrální nervový systém – CNS, tedy mozek a míchu. Postupně znemožňuje nervovým vláknům přenášet vzruchy a komunikovat spolu. Podle toho, který nerv je poškozený, vznikají různé příznaky, zpočátku nenápadné a těžko rozpoznatelné.

Roztroušená skleróza se často označuje jako nemoc mladých lidí s hektickým životem. Různost projevů je příčinou toho, že je velmi těžké odhalit její příznaky a mezi počátečními signály a definitivním určením diagnózy někdy uběhne až 7 let. RS totiž u různých lidí probíhá značně odlišně.

Příznaky se objevují a mizejí

Identifikaci ztěžuje i průběh roztroušené sklerózy. Děje se v atakách neboli náhlých vzplanutích, kdy se příznaky důrazně objeví a po čase, což mohou být dny, týdny i měsíce, zdánlivě zmizí. Po odeznění ataky se zdravotní stav už nevrátí k normě a každá další ataka přidává další postižení funkcí podle umístění postiženého nervu.

Ženy roztroušená skleróza postihuje častěji

Roztroušená skleróza ohrožuje výrazně víc ženy než muž. Podle statistik až 3x více. Stav se zhoršuje kvůli hormonálním změnám v těhotenství, po porodu a během kojení. Nutné je vyšetření neurologa.

Jak začíná roztroušená skleróza

Příznaky jsou různorodé, přesto jsou některé o něco běžnější. Jedním z nejčastějších počátečních příznaků je zánět očního nervu, který obvykle způsobí pouze přechodné zhoršení zraku jednoho oka. Častá je necitlivost, mravenčení a nezvladatelný třes různě po těle, potíže s rovnováhou i koordinací pohybu. Po zahřátí organismu, cvičení, horké počasí, vytopená místnost, teplá koupel na chvíli zhorší zrak.

Foto: Shutterstock

Roztroušená skleróza má vliv i na psychiku a sex

Dostavují se problémy s močením a vyprazdňováním, zácpa nebo naopak inkontinence, sexuální dysfunkce, bolest při pohlavním styku, poruchy erekce a ejakulace, nedosahování orgasmu a psychické potíže. Nemoc ovlivňuje paměť, rozsah pozornosti a schopnost mluvit. Způsobuje úzkosti a deprese.

Amyotrofická laterální skleróza

Amyotrofická laterální skleróza – ALS má za následek zmenšené neboli atrofické svaly, které jsou slabé a měkké nebo ztuhlé, napjaté a spastické. Onemocnění postihuje části nervového systému, které kontrolují dobrovolný pohyb svalů. ALS je nejběžnější formou onemocnění motorických neuronů. Když jsou oslabeny, nebo dojde k jejich ztrátě, svaly se stávají slabými a nefunkčními, což vede ke svalové slabosti, invaliditě a nakonec ke smrti. Obvykle se objeví v pozdním středním věku 50 let a později. Je známá i jako Lou Gehrigova choroba či onemocnění motoneuronu. 

Foto: Shutterstock, zdroj: pharmacytimes.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments