Rozpoznejte syndrom vyhoření ještě před celkovým kolapsem organismu

Máte pocit, že jste v jednom kole? Už si ani nepamatujete, kdy jste měli čas relaxovat nebo si dopřát zaslouženou dovolenou? Jestliže se snažíte stále pracovat a svůj stres odsouváte stranou, vaše mysl nemusí tento nátlak dlouho vydržet. Může se stát, že přijde syndrom vyhoření a celý váš koloběh povinností se zastaví. Víte, jak poznat, že přichází?

Co je syndrom vyhoření?

Nejedná se o pouhé vyčerpání. Odborníci tento syndrom popisují jako závažný duševní problém, který může mít dlouhé trvání a není radno jej podceňovat. Pacient má najednou pocit, že nic nemá smysl, je dlouhodobě unavený, nic ho nenaplňuje a má odpor i k činnostem, které dříve dělal pro radost.

Člověk trpící syndromem ztratí motivaci, energii a neví, jak by se mu mohlo ulevit. Zároveň nemusí tyto problémy pocítit jen vysoce postavení úředníci nebo například lékaři. Záleží na tom, jak je vaše práce náročná pro vás samotné a zdali si dokážete vhodně rozdělit povinnosti a úkoly.

Neústupná únava

Jedním z prvních příznaků, kterému bystě měli věnovat pozornost je ztráta energie a chronická únava. Pokud se cítíte vyčerpaně i při dodržování správné délky spánku, dlouze se ráno probouzíte a malé úkoly vám najednou berou nezvyklé množství energie, zpozorněte. Zanedbání těchto signálů nevede jen k samotnému syndromu, ale také k oslabení imunity.

Ztráta radosti, motivace a pocitu štěstí

Jestliže se vaše práce stala denní rutinou, kterou vykonáváte jen pro peníze a na ničem vám nezáleží, možná je nevyšší čas hledat nové zaměstnání. Stejné pravidlo platí i ve chvíli, kdy jste nepřiměřeně výbušní, emočně labilní, vyhýbáte se sociálnímu kontaktu nebo máte až panickou hrůzu z neúspěchu.

Pocit méněcennosti

Jakmile se sami sebe ptáte, proč jste na světě, a jakou zde máte úlohu, jedná se téměř jistě o syndrom vyhoření. Nenechte své negativní myšlenky dojít až k nebezpečným nápadům a raději si vezměte volno nebo kontaktujte lékaře a aktivně se snažte vyřešit problém svého psychického zdraví. Pokud budete signály ignorovat, mohou se potíže objevit i na zdraví fyzickém.

Foto: Freepik

Autor: Tereza Málková

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments