S nákupy v Polsku je definitivně konec. Stát tomu zatne tipec, budete muset nakupovat v Česku za velké peníze

Málokomu pravděpodobně vyhovuje současný stav věcí, kdy za alespoň trochu cenově výhodnými nákupy musí lidé vyrážet za hranice, ať už je to Polsko nebo Německo. Zatímco první jmenované je opravdu výrazně levnější, v druhém případě se potom příznivá cena snoubí ještě s významně vyšší kvalitou potravin.

Nic netrvá věčně

Opravdové masy však vyrážely na nákup právě do Polska. Mimochodem, dostalo to takové rozměry, že se to přestalo líbit tamním zákazníkům a nejen před rokem, ale také před nedávnem, zde docházelo k různým potyčkám mezi regály. Někteří čeští zákazníci potom hlásili, že jim na parkovišti propíchli pneumatiky. Nic však tuzemské spotřebitele neodradilo od toho, aby na levné nákupy vyráželi nadále.

O to se teď postará až polský stát, který se rozhodl, že tato země již nebude levným nákupním centrem pro okolní státy. Vedle Čechů sem totiž jezdili také lidé ze Slovenska nebo Německa. Důvod levných potravin byl totiž do určité míry uměle vytvořený. Zatímco český stát odmítl zákazníkům ulevit tím, že by snížil DPH, v Polsku na to šli opravdu zhurta a na potraviny dali rovnou nulovou daň.

Jenže tato doba končí. Sekyra do rozpočtu byla ohromná, jelikož toto opatření se neustále prodlužovalo, avšak od příštího roku už se tak nestane. V obchodech tak potraviny podraží výrazným způsobem, jelikož toho obchodníci zřejmě využijí a ceny nadsadí ještě o něco výše, aby si vylepšili marže.

Foto: Shutterstock

Výrazné zdražení

To ale zdaleka není všechno. Zdražení o nějakých 10 % by se dalo ještě akceptovat, jelikož dnes je v Polsku levněji přibližně o třetinu. Stále by tak zůstával dvacetiprocentní polštář. Jenže i ten se pravděpodobně do velké míry vypaří.

Dalším důvodem, proč bylo pro zákazníky z Česka v Polsku tak levno, byl silný kurz koruny vůči zlotému. To se však v poslední době začíná obracet. Koruna oslabuje a nákupy u sousedů úměrně tomu zdražují. Poměr se přitom dle různých ekonomů může obrátit až o nějakých deset procent, ale klidně i více. To by znamenalo, že se do Polska na nákupy už vůbec nevyplatí jezdit, jelikož do nákladů je potřeba započítat také pohonné hmoty a nakonec i opotřebení vozidla.

Čtěte také: Do Česka vstoupil nový obchodní řetězec. Potraviny za poloviční cenu. Je to tady, Lidl a Albert v úzkých

Pravděpodobně se tak brzy vše vrátí do starých kolejí a lidé budou muset nakupovat v předražených českých supermarketech. “Je to obrovská škoda, ale jsem ráda, že jsem rok mohla této výhody využívat. Ušetřili jsme určitě desítky tisíc korun. Doufám, že se možnost nakupovat někde výrazně levněji zase objeví,” říká paní Zuzana z Chomutova.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
46 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Ladislav
3 měsíců

Takže stát zatrhne nakupování v Polsku tím, že koruna jde ke dnu. A co bude u nás od ledna? O tom autor článku nic neví? Jinak pro kvalitu pro Poláky budu jezdit do Polska. Oni se ve svých obchodech vyhýbají ukrajinským šmakulatůrám. To je pro trotly u nás.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Ladislav

Kde jde koruna ke dnu?15.5. 2015 byl zlotý za 6.76 Kč a 14.12.2018 byl zlotý za 6 Kč. Nevidím, že by šla koruna ke dnu. Možná to chce používat mozek🤪

Winnerglory
Winnerglory
3 měsíců
Reply to  Aleš

V létě byla za 5,20

Michal
Michal
3 měsíců

I s dph to bude furt levnejsi mam to 5min od baraku nakupoval jsem tam i predtim a budu i potom

Kyty
Kyty
3 měsíců

Tak tady vidíme jak naší vládě záleží na občanech. Udělají vše pro UA ale nic pro CZ. Vědí o drahých potravinách a o tom hnusu co sem ty všechny supermarkety vozí. Oni to nejedí tak proč to řešit.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Kyty

A Babiš nebo socani řešili co se sem vozí? Když tam lidi chodí a ten hnus kupují tak co.

Jiří
Jiří
3 měsíců

Jednak je DPH v Polsku jen 5% po zrušení úlevy z placení DPH to autor trochu popletl, jsme v EU tak že mě asi nemůžete přikazovat kde mám nebo nemám nakupovat , do Polska jezdím roky ještě jsem neviděl nějaké agresivní chování ze stran polských občanů ani ty ptopichle gumy nebyli hlášeny na policií a to že zdraží zlotý zdraží potraviny i zde tak že zase zbožné přání naší vlády

František
František
3 měsíců

Nic netrvá věčně, doufám že brzy i tato vláda pro 🇺🇦

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  František

Tak tam budou Ti druzí pitomci. Dlužena a spol. A zas se bude rozdávat nepracujícím a důchodcům.

Bob
Bob
3 měsíců
Reply to  Aleš

Vadi vam duchodci? I vy tam jadnou budete, pokud se stou basi zasti nezadusite!

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Bob

Nevadí mě důchodci, jen nenažranost některých z nich. Nenažranost lidí kteří vlastní rodiče nechali v důchodu za totality živořit a teď chtějí aby jejich děti neměli důchod žádný.

Hana
Hana
3 měsíců
Reply to  Aleš

Myslíte, že samotný důchodce, který má kolem 18000 důchod a z toho dá na nájem 13000, že je nenažraný a chce něco navíc? To nemyslíte vážně. Myslím, že nenažraný je tu někdo jiný.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Hana

Chtělo si to koupit vlastní byt. Za vašeho mládí byli za 30.000-60.000.

Hana
Hana
2 měsíců
Reply to  Aleš

Vlastní byt,no to je rada nad zlato.

Hana
Hana
3 měsíců
Reply to  Aleš

Že vám nevadí nepracující mladí, kteří ještě nic neodvedli a berou dávky. Důchodci celý život platili.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Hana

Vadí mě i Ti nepracující mladí. To usem psal.

Szwarc
Szwarc
3 měsíců

Paní Štěpánková by měla napsat, že DPH na potraviny v Polsku je 5%. To znamená co stojí 100 Kč bude 105 Kč. U nás už ty jedy že západu nekupuju. Chtěl bych vidět Poláky u nás v Albertu. Jediné ti co si chtějí zničit zdraví a vyhodit peníze. Bohužel 34 let od sametu máme jedny z nejhorších potravin v Evropě.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Szwarc

Tak se jeďte podívat do Náchoda tam jich jezdí nakupovat přes hranice kupa. A ohledně té kvality bych řekl, že na tom tak zle zase nejsme. Nesmíte kupovat ty privátní značky, které markety mají to uznávám že je leckdy humus. Ale to je i v Polsku. Jen nečtete testy, které Poláci zaručeně taky v novinách taky vedou.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Aleš

Taky jsem měl to štěstí a dostal jsem se do Německa v listopadu. Jasně že jsem si nakoupil abych porovnal. Když jsem dal coca-colu jejich a naši do stejných sklenic a neřekl jsem okolí která je která, vyhrála ta naše protože všem připadala sladší. Čokoládu milka taky nikdo nepoznal. Já jen, že na youtube je kupa lidí co ochutnají a rozplývají se nad Německou chutí, ale……

Hana
Hana
3 měsíců
Reply to  Aleš

Sice nejezdím nikam nakupovat,ale vím, že kdo pracoval třeba v čokoládovně,že jiné suroviny se dávají pro náš trh a jiné kvalitní pro vývoz.

Szwarc
Szwarc
3 měsíců
Reply to  Aleš

Z Jablunkova to mám do Náchoda trošku z ruky, ale vím co bylo před 20 lety v obchodech Poláků a kolik jich je tady dnes. Nula. Mám v Polsku známe a ti nám říkají, že nás lituji. Kromě piva máme potraviny méně kvalitní. Vždyť se do ČR dováží i to hloupé droždí.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Szwarc

Jenže ta kvalita je sporná. Netvrdím, že u nás je to sláva, ale kdykoli byl problém vždy zboží z PL. Chemií už dnes doladíte i tu správnou chuť. Popravdě zda složení napsané na obalu odpovídá skutečnosti se jako koncový spotřebitel jen tak nedopídíte. Teď se to traduje že jinde to je super, ale je to jen v tom čemu chcete věřit.

Bob
Bob
3 měsíců
Reply to  Szwarc

Pravda

Michal
Michal
3 měsíců

Já bych tam ani nejel mě stačí nakupovat v Česku.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Michal

👍

Aleš
Aleš
3 měsíců

Kupuji jen v ČR v Albertu. Pokud máte jejich aplikaci jsou tam docela zajímavé ceny. Obchod je 200 m od Polských hranic a Poláků je tam plno. Tak pak teda nevím proč, když je to v PL tak levné. Možná to tam tak extra nebude, navíc vždy když se v jídle objeví nějaký “hegeš” vždy je to z PL.

Michal
Michal
3 měsíců

Haha kupuji jen v akci a v levných potravinách.

Josef
Josef
3 měsíců

Vážený pisateli i kdyby vPolsku zdražili o 30% je to zboží proti Česku pořád zadarmo protože u nás jsou ceny potravin o 100 až 300% vyšší. Takže tu píšete o ničem. Pište raději o totálně neschopné vládě která žije mimo realitu. Premiér se chová jako Marťan, ministr financí elektrikář navíc asi dost špatný. Bohyně války Áres Černochová zpět za přepážku do KB. A o dalších jako Petr,svetr,dozimetr raději nic psát nebudu. Snad jen ,že by jim měl pan Babiš ze stdce poděkovat neboť mu tato vláda svým chováním vyhrála volby.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Josef

No pan Babiš volby vyhraje to bezesporu. Jen mě vadí jak nadává na drahotu a jak markety dřou lid, ale jemu i přes drahé energie vzrostl extrémně za rok 2022 a 2023 zisk. Když se nad tím tak zamyslím tak tu drahotu nedělají jen markety, ale asi tedy i on.

Roman
Roman
3 měsíců
Reply to  Aleš

Pan Fiala a jeho kumpáni věří, že v Polsku bude draho. Ale neuvědomuje si, že lidé v Polsku nevydělávaji tolik peněz. Asi by si to nenechali líbit jako u nás. A nenechají si posílat maso a další produkty (závadné a skažené) ze skur…é Ukrajiny. Však si to povíme příští rok.

Jaroslava
Jaroslava
3 měsíců
Reply to  Aleš

Nejen panu Babišovi vzrostl zisk – není jediný v tomto státě – zisky vzrostly bankám, výrobcům a dodavatelům elektřiny – prodejcům – hlavně marketům – a všem dalším podnikatelům. Jenže všichni vidí jen Babiše. A to nejsem jeho zastánce.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Jaroslava

V poslanecké sněmovně řve pan Babiš jiní ne.

Bob
Bob
3 měsíců
Reply to  Aleš

Probud se!

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Bob

To ty a ostatní se probuďte.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Bob

Chceš slyšet jen to co se Ti hodí.

Hana
Hana
3 měsíců
Reply to  Aleš

Nebojte,kdyby vyhrál,stejně vládnout nebude. O to už se zase postarají.

Aleš
Aleš
3 měsíců
Reply to  Hana

To je věc dohody.

Dana vondrušková
Dana vondrušková
3 měsíců
Reply to  Josef

Však už se vláda “může těšit””, že zákazníci budou nakupovat v Česku, Od ledna výrazné navýšení ceny energií a každý trošku myslící člověk ví, že na každý výrobní proces je energie třeba!!!! Ať jen při výrobě balícího obalu,zabalení,až po třeba upečení rohlíku!!! Jen pro připomenutí “polosyrové” housky v Penny se už nedají nakupovat rok!!!!Nebo to snad není pravda??? A jestli se někdo těší, že poklesne (u pár základních potravin) DPH, tak se hodně plete!!!! Vśe “dorovnají” manažeři obchodních řetězců, kteří se celý rok jen “veřejně dohadují” s dodavateli, kdo za drahotu může!!!! Vśichni svádějí na druhého, já nic,já muzikant!!! Takže… Číst vice »

Aleš
Aleš
3 měsíců

Do Penny nechodím tak nevím jaké tam mají rohlíky. Ale myslím, že je kupa možností, kde koupit dobrý rohlík. Jen to bude o korunu dražší a to bude pro kupu lidí problém.