Sametky jsou velmi nebezpečné. Tohoto parazita má přitom doma spousta lidí. Jak se ho zbavit?

Sametka. Že jste to ještě nikdy neslyšeli? Vězte ale, že jste se s tímto parazitem jistě setkali. Patří mezi ty, co dokážou způsobit nepříjemné problémy vám i vašim zvířecím kamarádům. Jsou tak malincí, že o nich často ani nevíte. Poznejte s námi projevy jejich přítomnosti a rizika s nimi spojená.

Sametka neboli Neotrombicula microti

Tento miniaturní živočich je velký asi jako zrnko prachu. Velikost larvy sametek měří asi 0,2 až 0,5 mm. Často ho zaregistrujete až při jeho zničení, protože má oranžovou nebo jasně červenou barvu. Běžně se vyskytují v půdě a daří se jim na konci léta. Jejich množení je totiž ovlivněno teplým, ale zároveň vlhkým počasím.

Kde je najdete

Jejich výskyt je koncem léta opravdu hojný. Pohybují se na listech rostlin, ale najdete je i na betonové dlažbě, dřevěných lavičkách nebo při pohybu po půdě. Pokud jste v jejich blízkosti riskujete, že se zachytí na holou kůži. Nejrizikovější jsou ale domácí zvířata, která se v přírodě pohybují.

Postrach v podobě larvy

Obáváte-li se dospělého jedince, tento strach zde není na místě. Nebezpečné jsou totiž jejich larvy. Právě ony jsou schopny nepříjemných „bodnutí“. Přisají se ke svému hostiteli a snaží se na jeho pokožce uživit. Do té vstřikují své sliny, které mají vliv na rozpouštění kožních buněk.  V případě, že si vyberou vás nebo vašeho psa či kočku, poznáte to podle svědění a bolesti. Domácí zvířata se následně intenzivně drbou.

Co způsobují

Postižené místo si budete silně škrábat. Tím se sice zbavíte larviček, ale nevyřešíte svůj problém. Může dojít také k alergii, která se ve většině případů rozvíjí až poté, co odpadne larva.  Reakce na sametky je známá pod názvem trombikulóza. Na kůži vám vzniknou bolestivé červené pupínky. Objevují se den až dva po napadení roztočem. Pokožka také jeho následkem silně svědí. Puchýřky se zaregistrujete v oblasti lemů oblečení a v ohybech těla, jako jsou kolena a lokty. U zvířat jsou napadány tlapky a uši.

Foto: Shutterstock

Ošetřete se

Postižená místa je dobré omýt vlažnou vodou a mýdlem. Viditelné ranky vydezinfikujte. V případě, že svědění dále trvá, můžete na jeho zmírnění použít antihistaminika. Dalšímu setkání se vyhnete díky aplikaci přírodních repelentů. Do vody nakapejte 20 kapek levandulového esenciálního oleje a pomocí rozprašovače ji naneste na pokožku. Tato vůně sametky odpudí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Maison et  travaux

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

To snad vidím prvně – co to je za potvory?