Jak se zachovat při úrazu elektrickým proudem

Úrazu elektrickým proudem nečelí pouze zvídavá dítka, která v rámci objevování zajímavostí okolního světa zkouší, co to udělá, když strčí něco dlouhého do tolik lákavé zásuvky. Výjimkou nejsou ani teenageři, kteří vymýšlejí blbosti, nebo se snaží udělat dojem na dívku a z toho důvodu testují, jak vysoko dokážou vylézt na stožár vysokého napětí. Abychom nekřivdili jen dětem, musíme dodat, že se úrazu elektrickým proudem kolikrát nevyhnou ani dospělí při nešikovné manipulaci s elektrickými přístroji.

Jak se zachovat při úrazu elektrickým proudem? Tady je návod!

Možná i vás někdy napadla otázka, jak byste se měli zachovat v případě, kdy by člověka blízko vás zasáhl elektrický proud. Určitě je dobré vědět, jak v takovém případě správně postupovat, abyste dokázali pomoci jak dotyčnému, tak zároveň dokázali předejít vlastnímu úrazu.

Dojde-li ke zranění doma

Pakliže k úrazu elektrickým proudem dojde doma, jako první vytáhněte daný spotřebič ze zásuvky, případně shoďte celé jističe. Není-li to možné, snažte se dostat člověka zasaženého proudem dál od vodiče a to za pomoci nevodivého předmětu.

Poté postupujte následovně:

  • Zkontrolujte vědomí a dýchání.
  • Je-li člověk při vědomí a normálně dýchá, zavolejte sanitku a vyčkejte.
  • Je-li člověk v bezvědomí a normálně dýchá, dejte jej do základní polohy, zavolejte sanitku a vyčkejte.
  • Je-li člověk v bezvědomí a nedýchá normálně, zavolejte sanitku a zahajte první pomoc (kardiopulmonální resuscitaci).

Dojde-li ke zranění vysokým napětím

V případě, že dojde k úrazu vysokým napětím, okamžitě zavolejte jak sanitku, tak i hasiče, kteří na rozdíl od vás dokážou zajistit vypnutí proudu. V tomto případě se nesnažte postiženého dostat dál od vodiče, protože byste vzápětí leželi vedle něho v možná ještě horším zdravotním stavu.

Teprve po příjezdu a vypnutí proudu je možné zahájit první pomoc a to následovně:

  • Zkontrolujte dýchání a vědomí.
  • Položte dotyčného na záda.
  • Klekněte si po jeho boku.
  • Zakloňte mu hlavu, v případě potřeby vyčistěte ústa.
  • Provádějte první pomoc – srdeční masáž, umělé dýchání.
  • Čekejte na příjezd sanitky.

Autor: Nikol Bláhová

Jsem milující maminka malé princezny a zároveň kreativní duše, která ráda skrze své články předává čtenářům nové a zajímavé informace. Vystudovala jsem IT, ale má životní cesta se měla ubírat směrem psaní. Mým snem je napsat knihu - a nejen jednu. Zdraví má každý z nás jen jedno, proto bychom o sebe měli pečovat s láskou, budu ráda, když se díky mým článkům dozvíte něco užitečného.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments