Sladký nápoj z dětství vás ochrání před infarktem. Zabraňuje nepříjemné reakci těla na stres

Pokud se vám ze stresu zvedá krevní tlak, zkuste si dát kakao, které vám navodí povit klidu. Není na škodu se alespoň na chvilku vrátit do dětství.

Stresující události, jako je zkouška ve škole nebo pracovní pohovor, s námi mohou řádně zamávat a dostat nás do stresu. Dočasně se nám zvýší srdeční frekvence i krevní tlak a rozšíří tepny. Jde o běžnou reakci těla. Jenže výstelka cév, známá jako endotel, se začne zotavovat až po 90 minutách. Tím se zvyšuje riziko akutní kardiovaskulární příhody a srdečního infarktu.

Ovoce, zelenina i kakao

Strava bohatá na ovoce a zeleninu snižuje riziko kardiovaskulárních chorob, srdečních infarktů a kardiovaskulární úmrtnosti. Mezi zdravé živiny, které se nacházejí v ovoci a zelenině, patří hlavně polyfenolové sloučeniny známé jako flavanoly. Zlepšují funkci endotelu, snižují krevní tlak a zlepšují průtok krve během stresu. Tyto látky obsahuje i kakao.

Jak účinkují flavanoly

Flavanoly jsou chemické látky ze skupiny flavanoidů, které během stresu a po něm prospějí tělu. Vědci z Birminghamské univerzity ve Velké Británii ve studii zkoumaly, jak nám tyto látky pomáhají. Jejich výzkum naznačuje, že pití kakaa bohatého na flavanoly pár hodin před stresující událostí, může u mužů mladších 45 let zlepšit průtok krve během stresu a pomůže obnovit endoteliální funkci.

Foto: Shutterstock

Každodenní příjem

Konzumací potravin bohatých na flavanoly, jako jsou jablka, červené hrozny, ostružiny, třešně, maliny, hrušky, ale i luštěniny, zelený čaj a nezpracované kakao, získáme lepší kondici. Vedoucí autorka výzkumu Dr. Catarina Rendeiroová, Ph.D. z univerzity School of Sport, Exercise and Rehabilitation Sciences tvrdí, že můžeme ochránit cévy osob, které jsou zranitelnější vůči účinkům psychického stresu.

Stresové testy a kakao

Do studie nebyly zahrnuty ženy. Vědci se chtěli vyhnout vlivu hormonálních výkyvů během ženského menstruačního cyklu na zkoumané cévní změny. Výsledky této studie zatím nelze aplikovat na ženské pohlaví. Vědci budou zkoumat i vliv flavanolů na stresovou reakci u žen. Zatím se ví, že existující rozdíly mezi pohlavími v tom, jak tělo reaguje na stres. Šálek kakaa však ženám rozhodně neuškodí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments