Stát rozdává 16 tisíc na plyn a elektřinu. Co je potřeba udělat, aby vám přišly

Konečně nějaká pomoc, chtělo by se říct v těchto těžkých časech, kdy všechno velmi rychle zdražuje a lidé mají stále hlouběji do kapsy. Vedle potravin jsou velkým problémem především ceny energií. Ty v minulých měsících vystřelily na několikanásobné hodnoty a nezdá se, že by chtěly zpomalovat. Naopak, dodavatelé neustále vydávají nové ceníky a podle ekonomů nás čeká skutečně náročný podzim a zima.

Nejvyšší částka jen pro někoho

Stát přitom s pomocí občanům dlouho váhal. O takzvaném úsporném tarifu na elektřinu a plyn se mluví už několik měsíců, a teprve nedávno byl přijat potřebný zákon, který umožní lidem rozdat celkem 30 miliard korun v rámci zlevněných energií.

Podle dosavadních informací by měla mít jedna domácnost nárok na podporu ve výši 16 tisíc korun, a to kumulativně na elektřinu a plyn. To ale ještě neznamená, že tuto částku dostane každý. Jde jen o maximum toho, co lze dostat.

Tuto částku pak obdrží pravděpodobně pouze ty domácnosti, jejichž náklady na energie stouply nejvíce. Jde například o lidi v rodinných domcích, které používají dnes velmi drahý plyn k vytápění a ohřevu vody. Těm mohly náklady stoupnout třeba ze 40 tisíc až na 140 tisíc korun. Je pak ale otázkou, zda pro ně bude 16 tisíc korun, které se navíc vztahují ještě na elektřinu, která rovněž výrazně podražila, nějakou výraznější pomocí.

Foto: Shutterstock

Dorazí možná později

Aktuálně každopádně ještě není jasné, kdo dostane jakou částku. Představitelé státu to zatím drží v tajnosti, avšak půjde zřejmě o komplikovaný výpočet postavený na celé řadě zohledněných faktorů. Je docela možné, že skutečnou výši slevy uvidí lidé až na vyúčtování cen energií příští rok.

Zprvu se přitom mělo zato, že by na základě této slevy měly být zohledněny už zálohy, jejichž rozpis lidem přijde letos. Takzvaný úsporný tarif se ale poněkud zadrhává a odpovědní lidé už připouštějí, že podpora může reálně dorazit až v průběhu topné sezóny, tedy třeba až začátkem příštího roku. Lidé by o ni ale přijít neměli.

Jisté je to, že se příspěvek bude vztahovat na domácnosti v bytech i rodinných domcích. Nepokryje však rekreační objekty. O příspěvek každopádně není třeba žádným způsobem žádat. Zpracován bude vaším dodavatelem energií, který vás o tom musí také náležitě informovat.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Hana
Hana
10 dní

Plyn i elektřina zafixované do 6/2023. Měsíční platby 3400 za plyn (vraceli nám 8000) elektřina 1700Kč. U trubky na plyn do baráku sedím 50 let jako moji rodicě.Po úmrtí tatínka jsem NOVÝ ZÁKAZNÍK a ceny jsou 3x navýšené automaticky. Žádný nový kotel nepomůže.

Karel
Karel
12 dní

Takže mi v panelákách nedostaneme zase nic. Jen protože nemáme na rodinný domek.

Vlasta
Vlasta
12 dní
Reply to  Karel

Musíte mít v dokladu UA, pak to jde.

Jan
Jan
12 dní
Reply to  Vlasta

Na soc sítích někdo nabízel 5tis a volňáska do zoo když vám bude moct vybombardovat byt. Máte zájem?

Jan
Jan
12 dní
Reply to  Karel

Vy v paneláku se hlavně nedokážete domluvit ani na nových klíčích od vchodu. Nedávno jsem narazil na partičku panelákovou, kteří dlouhá léta místo zateplení na schůzích jen mlátili prázdnou slámu a teď jsou v prdeli. Už jim to došlo 😀 Problém je ve vás, kteří tam bydlíte.

Ladislav
Ladislav
12 dní

Ať dělají co mají jako jinde. Každý zaměstnavatel by takové pracanty vyrazil na hodinu a napočítal by jim škody, které způsobili.

Pavel
Pavel
12 dní

Zatím stát na plyn a elektřinu nic nerozdává, jen se snaží utlumit počínající kvas nespokojenosti mezi občany. Já ani nepočítám, že bych nějaké peníze od vlády Fialy dostal, nejsem tak naivní, aby se choval podle rčení “SLIBY SE SLIBUJÍ A BLÁZNI SE RADUJÍ”.

Karel Hradecký
Karel Hradecký
12 dní
Reply to  Pavel

Přesně tak.Stát se jen víc zadlužuje místo aby zbytečně výdaje na tisíce úředníků,mimovládní org.apod.zrušil!

Alesz
Alesz
12 dní

A opět dostanou ti co nešetří a mají největší spotřeby. Pretopene místnosti 22-26 stup.C !

Luboš
Luboš
12 dní

On to zase takový zázrak není. Je to jako s korunou padesát na dani z phm. Jenom aby se vlk nažral e koza zůstala celá.

Jan
Jan
13 dní

A co lidé co se letos stěhují z domu do bytu??? Teď platim těch 140 000 jen za el. a příští rok mi to nikdo nezaplatí, když jdu z velkého dvougeneračního domu do 2+1 kde budou zálohy víc než 6X menší 🙁

Jan
Jan
12 dní
Reply to  Jan

140tis?? To tam máte dílnu, výrobnu, nebo datové centrum? Kde sakra berete tyhle ujetý čísla? To jsou aktuálně platby min. 4 domácností ve středočeském kraji, navíc se špatně zvoleným tarifem!!!

Last edited 12 dní by Jan
Hana
Hana
12 dní
Reply to  Jan

Je to tak. Zemřel mi otec a energie mu naúctkvali: plyn z 3500Kč na 10800, elektřina ze 2000 na 6000Kč.

Jan
Jan
11 dní
Reply to  Hana

A co s tím děláte, proč máte tak extrémní spotřebu? To jsou částky, které platí firmy s 10-20 zaměstnanci za celou kancelář, to je hodně na dvougenerační dům s neadekvátními a nevýhodnými tarify, kde běží pořád všechno bez rozmyslu. Pokud vám to dělá topení a ohřev vody, tak si vyměňte kotel a za pár měsíců máte ty peníze zpět na úsporách.

Last edited 11 dní by Jan
Enn
Enn
11 dní
Reply to  Jan

Je to vypocet nových tarifu. Jste tak trochu zaspal:)