Strašák zvaný paradentóza. Jak jí předejít a jak ji úspěšně léčit?

Jedno z nejrozšířenějších onemocnění, které postihuje závěsný aparát zubů. S rostoucím věkem stoupá riziko. Jak se lze účinně chránit před vznikem onemocnění? Jak je to s prevencí? Znamená paradontóza vždy ztrátu chrupu?

Paradontitis (známé pod označením paradentóza či paradontóza) patří mezi druhé nejčastější onemocnění v dutině ústní. Onemocnění, které vzniká důsledkem špatné hygieny dutiny ústní, dlouhodobým neodstraněním zubního plaku a zubního kamene. Na vině rovněž bývá špatná technika čištění zubů. Pokud není náležitě plak ze zubů odstraněn, stává se příčinou vzniku zánětu dásní, kdy poté dochází ustupování dásně jejím odchlipováním od zubu. Stav zhoršují i další faktory, jako špatně zhotovené zubní výplně, vady skusu, ale také některá onemocnění snižující imunitu, diabetes.

Důležitá je prevence

Vždy je lepší zdravotnímu problému předcházet, než ho léčit, vyplatí se nepodceňovat prevenci. Podstata spočívá ve vhodné péči o chrup, pravidelné návštěvy u stomatologa a dentální hygieny, kde se vám dostane odborné rady ohledně správné techniky čištění, ale také zde i včas zakročí. Samozřejmostí je dvakrát denně čištění chrupu kvalitním zubním kartáčkem, používání dentální nitě, mezizubní kartáčky.

Vedle špatné dentální hygieny se na rozvoji paradentózy podílí nevhodná strava bohatá na cukry, kouření, tudíž je třeba eliminovat konzumaci sladkostí a omezit kouření. Správná a dostatečná péče o dutinu ústní je ochranou vašeho zdraví a váš vlastní chrup pak déle vydrží, taktéž ušetříte náklady za aplikaci zubních implantátů a léčbu vzniklého onemocnění.

Ne vždy musí být nejhůř

Ne však každý, koho postihne paradentóza, musí přijít o všechny zuby. Mnohdy se musí smířit se snímatelnou či fixní náhradou. Zpočátku je možná likvidace bakterií prostřednictvím dezinfekčních výplachů, v těžších případech se nasadí antibiotika. Pokud nepomůžou výše uvedená opatření, nastává chirurgická léčba, kdy v místním znecitlivění se odklopí dásně pomocí skalpelu a zanícené prostory se vyčistí. I při této terapii je nezbytné dbát na perfektní hygienu dutiny ústní a použít všechny možné způsoby likvidace nebezpečného měkkého plaku, jenž ulpívá na zubech i dásních.

Někdy je nutné absolvovat několik ošetření, případně kombinace, které vedou k úspěšně léčbě onemocnění. Mezi další kroky léčby na základě závažnosti problému je i zhotovení dentální dlahy, která sníží viklavost postiženého chrupu. V nejzávažnějších případech onemocnění končí vytržením zubu, po kterém se nahradí chybějící chrup moderní a dostupnou možností.

Je dobré vědět, že…

Zdravé dásně nikdy nekrvácí, pokud k tomu dojde, je důležitá návštěva stomatologa či dentální hygieny a zjistit příčinu. Mnohdy je to způsobeno nesprávnou technikou čištění. Stejně tak je dobré mít na paměti, že pokud jste kuřák, tak vám při paradentóze nemusí dásně krvácet a dlouhou dobu můžete být bez jakýchkoliv symptomů.

Autor: Kateřina Lulková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments