Strašná rána pro české domácnosti 2023. Nic už jim nezbyde. Tak tohle už nedáme, vážení

České domácnosti budou letos vystaveny velké zkoušce, kterou některé z nich nemusí ustát. Bude to totiž opravdu složité a půjde o peníze. Mnozí se tak přesvědčí o tom, že zdánlivě stoprocentní investice, kterou každý doporučuje, nakonec nemusí skončit zrovna slavně.

Jak tohle dopadne

Řeč je o hypotékách, které si Češi brali jako o závod, aby jimi zafinancovali vlastní, ale i investiční bydlení. Některým už začíná být jasno, jak moc si naběhli. Z hypotéky se v minulých letech stalo něco jako bezrizikový produkt, který jakoby nebyl opravdu vysokým úvěrem. Ve skutečnosti je ale poměrně brutální pákou na kupovanou nemovitost. Člověk složí jen deset až dvacet procent hotovosti a na zbytek si vezme půjčku. Předpokládá se, že splácet bude dvacet až třicet let.

Skvěle to vychází v době, kdy jsou nízké úrokové sazby. Tehdy všichni říkají, že by byla hloupost hypotéku si nevzít, když je skoro zadarmo. Pocitově se potom zdá, že i kdyby se úrok zvedl o nějaké to procento, zase tak hrozné to nebude. Jenže ono je ve skutečnosti každé procento cítit, obzvlášť když se v podstatě skočí ze dvou procent na šest. To pak může být splátka třeba i dvojnásobná.

A právě to letos dožene desetitisíce českých domácností, které si vzaly hypotéku třeba před třemi nebo pěti roky. To jsou nejčastější fixace a v této době se jich také rozdávalo nejvíce. Výjimkou nebyly sazby třeba 1,59 %. Ovšem ty už jsou dávnou minulostí a zřejmě se jen tak nevrátí.

Foto: Shutterstock

Těžké chvíle

Klienty teď kontaktují banky a dávají jim nabídky nových fixací, tentokrát však už s úroky kolem šesti procent. Pokud si ale vzal někdo hypotéku před třemi lety takzvaně nadoraz, dnes může zjistit, že splátku s vyšším úrokem vlastně nemá z čeho platit. Teoreticky může tvořit třeba celý jeho příjem.

Odborníci proto počítají s tím, že nemovitostní trh se dále ochladí a že je pravděpodobný další pokles cen. V tomto duchu uvažuje také Česká národní banka. Na trh se mohou dostat byty od těch, kteří přestávají být schopni splácet. Nižší ceny nemovitostí ale mohou znamenat i to, že výše hypotečního úvěru bude vyšší než hodnota samotného bytu.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments