Svědění očí nemusí být banalita. Tělo tak hlásí řadu problémů

Oční sliznice i pokožka kolem očí jsou velmi jemné a citlivé. Snadno dojde k podráždění a do očí se dostanou škodlivé mikroorganismy. Proto není dobré si přes den sahat na obličej a oči. Co nám chce tělo sdělit, když nás svědí oči?

Pálení a svědění očí je nepříjemné. Pokud si ale budete oči mnout, můžete tak zapříčinit potíže s rohovkou, narušit si zrak a nakonec může být nutný i operační zákrok. Kůže je v oblasti očí velmi jemná, tenká a citlivá. Silný tlak neumí dostatečně utlumit. Časté svědění očí má své příčiny, které je třeba vyřešit. Může jít o alergickou reakci cizí těleso, bakteriální infekce, syndrom suchého oka i zelený zákal. Na nejčastější příčiny se podíváme.  

Únava očí

Nejčastější příčinou potíží s očima je únava. Neustálé každodenní zírání do blikajícího displeje mobilu, monitoru počítače nebo na obrazovku televize je pro oči namáhavé. Svědění očí může způsobit i nedostatek spánku, čtení při nevhodném osvětlení nebo řízení automobilu na dlouhé vzdálenosti bez přestávek, během kterých se oči intenzivně soustředí. Svou roli hraje i nadměrný stres, poškrábané, špinavé a nevhodně zvolené dioptrie vašich brýlí.

Vnější vlivy prostředí

Za svěděním očí stojí často zakouřené, suché či prašné prostředí. Pokud se v takovém prostředí nacházíte pravidelně, třeba v zaměstnání, mohou vás postihnout chronické nemoci očí. Potíže způsobuje i krájení cibule nebo čili papriček, strouhání křenu nebo potápění se s otevřenýma očima v chlorované či slané vodě.

Cizí těleso v oku

Pokud vám do oka spadne řasa, prach, muška nebo vám nesednou kontaktní, může dojít k podráždění, zarudnutí, pálení a svědění oka. Cizorodá tělesa je třeba odstranit. Na kontaktní čočky zkuste zvolit jemnější fyziologický roztok.

Alergická reakce i infekce

Svědění a pálení očí může mít na svědomí i alergie nebo senná rýma. Většinou jsou příčinou pyly různých druhů rostlin, prach, peří, srst, roztoči a mnohé další látky, na které organismus alergiků reaguje přehnaně, mimo jiné i očními potížemi. Pokud je to ale bakteriální nebo virová infekce, musíte k lékaři.

Syndrom suchého oka

Slzný film zvlhčuje povrch našich očí a chrání je před bakteriemi, cizími tělesy i mechanickým drážděním. Jestliže oči produkují málo slzné tekutiny, slzný film se poškodí. Rohovka není chráněna a dráždí ji látky v okolním prostředí. Pak přijde příznak suchých očí a svědění kvůli podráždění jemných nervových zakončení v oku. Tělo se snaží zvlhčit rohovky nucením k častějšímu mrkání. Můžete si koupit viskózní, zvlhčující oční kapky v lékárně.

Foto: Shutterstock

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments