Tak to prasklo. Od 1. ledna 2024 zrušili Čechům největší finanční výhodu. Teprve teď lidi pochopili, o kolik přijdou peněz

Ačkoliv by se dal rok 2023 popsat jako období, kdy se řada velmi nepříznivých jevů z předloňského roku začala uklidňovat a mnoho věcí se takřka vrátilo k normálu, lidé také začali sklízet důsledky několika krizových let.

Nepěkné zjištění

Namísto toho, aby se tedy znovu nastartoval růst, pravděpodobně i letos budeme v jakémsi podivném útlumu, kdy se nejen domácnosti, ale také stát bude snažit lepit díry, kterými mu z rozpočtu povážlivě utíkají peníze. A jelikož nemá k dispozici nikoho jiného než své občany coby daňové poplatníky, ale také beneficienty nejrůznějších dávek, musí se to nějakým způsobem projevit právě na nich.

Ačkoliv se značnou část loňského roku mluvilo o takzvaném konsolidačním balíčku, pro většinu lidí byl mimořádně nepřehledný, a to i proto, že se neustále měnil a málokdo věděl, v jaké podobě se vlastně schválil. Navíc se zdálo, že ho tvoří celá řada drobností, které jsou sice nepříjemné, ale nějak se to zvládne.

Teprve teď začínají mnozí objevovat, co že si to na nás stát vlastně ušil, aby ušetřil nějakých 80 miliard korun. Vzhledem k tomu, že to není málo peněz, se poměrně logicky ukazuje, že i některé zásahy nejsou právě oněmi deklarovanými drobnostmi.

Až teď v lednu jsem se v práci dozvěděla, že stát zrušil příspěvek na školku. Myslela jsem si, že je to legrace, ale pak jsem si to sama našla, a je to bohužel pravda. Pro nás to znamená, že přijdeme o nějakých 35 tisíc korun,” říká paní Anežka.

Foto: Shutterstock

Tisíce korun měsíčně pryč

Ve školce má umístěné dvě děti a za každé z nich dosud s partnerem čerpala daňovou slevu ve výši 17 300 Kč. Šlo o peníze, které šlo přímo odečíst z částky, kterou by jinak zaplatili na daních. Reálně tedy nic nedostávali, jen jim zůstávalo více peněz k dispozici. V zásadě to tedy lze považovat za svého druhu příspěvek, který navíc mohl čerpat úplně každý.

Takzvané školkovné však bylo definitivně zrušeno a letos už ho není možné uplatňovat. Většina lidí to naplno pozná až s podáváním daňového přiznání za letošní rok, tedy někdy v březnu příštího roku. Zřejmě i proto se to ještě tak vehementně nediskutuje, jelikož pro rozpočet řady domácností jde skutečně o velkou ránu.

Tuto daňovou slevu bylo možné čerpat na každé dítě. I v případě jednoho to vycházelo na nějakých 1450 Kč ročně, ale kdo měl ratolestí více, ten šetřil násobky této částky.

Čtěte také: Stát musí Čechům vracet velké peníze. Někomu i 100 tisíc korun. Přihlaste se rychle, než vám to propadne

Nutno dodat, že zrušení přichází skutečně nevhod, a to v době, kdy lidé nemají zrovna peněz nazbyt, jelikož všechno zdražuje a navíc vstupujeme do nejisté ekonomické doby, kdy se může zvyšovat i nezaměstnanost.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
3 měsíců

Mladé nachytali, na blábolech o dětech a jejich budoucnosti, tak ať si to užijí. Půjdou o žebrácké holi. Abych nezapomněl Babiš, BABIŠ. BABIŠ!!!

Dáša
Dáša
3 měsíců

1450,- korun ročně na dítě? Nebylo to náhodou měsíčně… 🤔🤔🤔???!

Markéta
Markéta
3 měsíců

Ještě jsem si případ “přijdeme o 35 tis. za školkovné” hodila do mzdové kalkulačky. Aby někdo platil na zálohách (to je ta částka, ze které by se školkovné mohlo odečíst = vrátit peníze rodině) na daň 35 tis. ročně, byl by to člověk, který má hrubou měsíční mzdu 57 tis. a vyživuje dvě děti. Čistého mu na účtu přistane cca 46 tis. měsíčně. S příjmem druhého rodiče, i kdyby to byla jen minimální mzda, se měsíčně dostanou na čistý příjem kolem 75 tis. Zároveň by školné (bez stravy) na dítě a měsíc muselo být těch zhruba 1700 Kč a víc… Číst vice »

Markéta
Markéta
3 měsíců

Mně není jasné, jak “rodině paní Anežky” unikne školkovné ve výši 35 tis. Když vezmu, že je to benefit pouze pro rodiče odvádějícího daně, je to pouze za školné (ne stravné), od kterého jsou dokonce osvobozeni předškoláci, tak by museli mít ve školce několik tříletých a čtyřletých potomků zároveň, aby to tolik hodilo. U nás v okresním městě je třeba školkovné 480 Kč/měsíc, ročně za jedno dítě 5710,- I kdybych měla ve školce dvě děti, je to za rok necelých 12 tis., které zaplatím za školné v MŠ. V Praze vidím v namátkou vybrané MŠ školné 1000,-, dvě děti tedy… Číst vice »

Greta
Greta
3 měsíců

Balíček úspor musí být, lidé jsou rozmazlení, kdysi nedostaly rodiny žádné výhody a vychovali i pět šest děti tak co, kdo na to má ten nebrečí a kdo ne tak musí ušetřit na něčem jiném, tak tak.

Lena
Lena
3 měsíců
Reply to  Greta

Kdysi jsme výhody nedostali,ale jesle, školka, škola základní, střední i vysoká byla zadarmo,pravda oproti konstantním platům, ovšem v té době aspoň hladem a na ulici pod mostem nikdo netrpěl