Tak to prasklo. Od 1. ledna 2024 zrušili Čechům největší finanční výhodu. Teprve teď lidi pochopili, o kolik přijdou peněz

Ačkoliv by se dal rok 2023 popsat jako období, kdy se řada velmi nepříznivých jevů z předloňského roku začala uklidňovat a mnoho věcí se takřka vrátilo k normálu, lidé také začali sklízet důsledky několika krizových let.

Nepěkné zjištění

Namísto toho, aby se tedy znovu nastartoval růst, pravděpodobně i letos budeme v jakémsi podivném útlumu, kdy se nejen domácnosti, ale také stát bude snažit lepit díry, kterými mu z rozpočtu povážlivě utíkají peníze. A jelikož nemá k dispozici nikoho jiného než své občany coby daňové poplatníky, ale také beneficienty nejrůznějších dávek, musí se to nějakým způsobem projevit právě na nich.

Ačkoliv se značnou část loňského roku mluvilo o takzvaném konsolidačním balíčku, pro většinu lidí byl mimořádně nepřehledný, a to i proto, že se neustále měnil a málokdo věděl, v jaké podobě se vlastně schválil. Navíc se zdálo, že ho tvoří celá řada drobností, které jsou sice nepříjemné, ale nějak se to zvládne.

Teprve teď začínají mnozí objevovat, co že si to na nás stát vlastně ušil, aby ušetřil nějakých 80 miliard korun. Vzhledem k tomu, že to není málo peněz, se poměrně logicky ukazuje, že i některé zásahy nejsou právě oněmi deklarovanými drobnostmi.

Až teď v lednu jsem se v práci dozvěděla, že stát zrušil příspěvek na školku. Myslela jsem si, že je to legrace, ale pak jsem si to sama našla, a je to bohužel pravda. Pro nás to znamená, že přijdeme o nějakých 35 tisíc korun,” říká paní Anežka.

Foto: Shutterstock

Tisíce korun měsíčně pryč

Ve školce má umístěné dvě děti a za každé z nich dosud s partnerem čerpala daňovou slevu ve výši 17 300 Kč. Šlo o peníze, které šlo přímo odečíst z částky, kterou by jinak zaplatili na daních. Reálně tedy nic nedostávali, jen jim zůstávalo více peněz k dispozici. V zásadě to tedy lze považovat za svého druhu příspěvek, který navíc mohl čerpat úplně každý.

Takzvané školkovné však bylo definitivně zrušeno a letos už ho není možné uplatňovat. Většina lidí to naplno pozná až s podáváním daňového přiznání za letošní rok, tedy někdy v březnu příštího roku. Zřejmě i proto se to ještě tak vehementně nediskutuje, jelikož pro rozpočet řady domácností jde skutečně o velkou ránu.

Tuto daňovou slevu bylo možné čerpat na každé dítě. I v případě jednoho to vycházelo na nějakých 1450 Kč ročně, ale kdo měl ratolestí více, ten šetřil násobky této částky.

Čtěte také: Stát musí Čechům vracet velké peníze. Někomu i 100 tisíc korun. Přihlaste se rychle, než vám to propadne

Nutno dodat, že zrušení přichází skutečně nevhod, a to v době, kdy lidé nemají zrovna peněz nazbyt, jelikož všechno zdražuje a navíc vstupujeme do nejisté ekonomické doby, kdy se může zvyšovat i nezaměstnanost.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
22 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Marcel
Marcel
4 měsíců

Tahle vláda s panem Fialou v čele je banda pokritcu kterejm vždy přijde 150 koliku na ůčet a nemusej někteři ani vstávat protože jim to projde vyházet je všechny zato co dělaj pro lidi

Jiří
Jiří
4 měsíců

Za to podekujte vládnímu balíčku a to rozhodně není konec všechny výhody co měli rodiny jsou pryč,teda pryč na Ukrajině kam zmizeli všechny peníze co tady chybí

David
David
4 měsíců
Reply to  Jiří

Dvě hrubé chyby v jedné větě (rodiny měly + peníze zmizely) to se jen tak nevidí…

Jan
Jan
4 měsíců
Reply to  David

Hnidopich? Tady jde o velký problém, na pochopení toho, nemáte.

Palda
Palda
4 měsíců

Kolik stát dá Ukrajincům ať pan Zelenský prodá co nakradl a rozda mezi obyčejné lidi nebo už mu na nich nezáleží jen ať se o ně stará jiný stát že se nestydí a už zase žebra a to je zakázané jestli si myslí že takový malý stateček uživi tolik hladových tak to je na omylů začíná to Polskem , Německém následuje Francie a Belgie

Hana Kulhánková
Hana Kulhánková
4 měsíců

Ten kdo to sledoval o těchto změnách věděl, psalo se o tom nesčetněkrát.

Andy
Andy
4 měsíců

No ale pro změnu máme svobodu demokratické principy, prosperitu.
Umíme pomáhat druhým,
A to není málo, takový premiér Fiala,co mluví pravdu a nelže, dělá všechno pro lidi,tak to nenajdete hodně daleko.

Zahrada
Zahrada
4 měsíců
Reply to  Andy

Ano , máme novodobou kapitalistickou demokracií. 👎Nadnárodní korporace vydělávají miliardy o energiích nemluvě. Ještě že jim ten Fialový Jánošík tak pomáhá… ” Chudým brát, bohatým dávat !!! ,”

mirda
mirda
4 měsíců

peeta fiala… peeta fiala..
peeta fiala..👍👍💪

Alena
Alena
4 měsíců

Chtělo by to uvádět přesně význam. Snižuje se tím daň nebo základ, ze kterého se daň počítá?

Pisálku dovzdělej se

Jaroslava
Jaroslava
4 měsíců

Stát má své lidi na Ukrajině ne v Čechách, tu se jen tvori peníze tam se posílá. Tu tvoří jen někteří a ti druzi spotřebovávají a navíc ještě sponzorují ukrajinské vojenské pasák.

Greta
Greta
4 měsíců
Reply to  Jaroslava

Neplácejte nesmysly, Ukrajina to je jiná politika.

Jan
Jan
4 měsíců
Reply to  Greta

Někde ty peníze přece mizí. Fiala stát nesmírně zadlužuje a lidé se mají stále více a více hůř.

Josefina
Josefina
4 měsíců
Reply to  Greta

Vše souvisi se vším,kde bere Pětidemolice ty miliardy pro Ukrajince?To si je tiskne?Ne,bere je z našich daní,z eráru.Věrim,že těm tzv. uprchlíkům nabídne i občanství,přece mít 300tisic svých vděčných voličů -no neberte to..hnus,koho ti volo(voliči) dosadili do Strakovky..spláčeme nad výdělkem..

Wejnus 9
Wejnus 9
4 měsíců

Nějak nechápu, proč bych měl platit nějakou školku? Ani jsem netušil, že mám nějakou daňovou úlevu kvůli školce. Ani mi nikdy nějaký příspěvek na účet nepřišel. Podle mě je tento článek lživý a rozhodně to neplatí pro všechny lidi žijící v Čechách.

Petr
Petr
4 měsíců

Na dětech chtějí vydělávat svoji ubohostí.