Tento nápoj obrovsky nakopne spalování tuků v těle, říká lékařka. Navíc zabrání degeneraci mozku

Pokud ještě nepijete zelený čaj, měli byste v každém případě začít. Tento nápoj je totiž spojen s celou řadou úctyhodných zdravotních výhod. Ve východoasijské kultuře je dlouhodobě znám jako čistič organismu a jako takový si ho osvojujeme i na západě. Ačkoliv zelený čaj pochází ze stejné rostliny jako čaj černý, jeho účinky na zdraví jsou o poznání výraznější.

Tuky nemají šanci

V zeleném čaji najdeme velké množství antioxidantů, ale také kofein. Díky této kombinaci jsou schopnosti tohoto nápoje pálit tuky v těle bezkonkurenční.

Pokud jde o obsažené antioxidanty, mluvíme tu především o flavonoidech. Na ně se v posledních letech zaměřují četné vědecké studie, přičemž ta publikovaná v časopise American Journal of Clinical Nutrition poukazuje na skutečnost, že právě zelený čaj je jedním z hlavních zdrojů těchto prospěšných látek, které mají skvělý vliv na metabolismus a tím také na hubnutí.

Výsledky studií zaměřených na flavonoidy ukazují, že tyto látky souvisejí s lepší distribucí tuků v těle a také jednoznačně určují souvislost mezi příjmem a redukcí váhy u pacientů s obezitou či nadváhou. Zelený čaj jednoduše zrychlí tempo, jakým tělo pálí kalorie a také zvyšuje oxidaci tuků o 17 %.

Foto: Shutterstock

Kofein v zeleném čaji funguje jinak než v kávě

Aby toho nebylo málo, zelený čaj má pozitivní efekt také na zdraví mozku. Dokonce je jedním z klíčů k prevenci před demencí, Alzheimerovou či Parkinsonovou chorobou.

Kofein je efektivní složkou zeleného čaje, a je znám jako stimulant mozku. Pravdou ale je, že způsob, jakým ovlivňuje tělo, je odlišný od kofeinové složky v kávě. Podle dietoložky Krisi Smith uvolňuje zelený čaj kofein do těla postupně a nedochází tak k náhlé špičce a šoku, který způsobuje kofein v kávě.

Kofein zvyšuje koncentraci dopaminu a dalších prospěšných hormonů, zatímco aminokyseliny podporují zdraví buněk a obecně správné fungování mozku.

Foto: Shutterstock, zdroje: Science Direct, Healthline

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments