To je hrůza. Stát chce Čechům pořádně zdražit nákupy. To už se nedoplatíme, vážení

Občas to vypadá, že státní představitelé žijí v jiné zemi než v České republice. Zatímco běžní občané ze všeho nejvíce řeší dramaticky rostoucí ceny a sledují, jak v okolních zemích zavádějí protiinflační opatření, jako je například snížení DPH, u nás se na to jde úplně jinak.

Ceny opět vyrostou

Už je jasné, že státní rozpočet je v současné podobě neudržitelný, a tak je nutné hledat nové příjmy. Jak se ale ukazuje, stát se rozhodl jít cestou navyšování daně z přidané hodnoty.

Prakticky jisté je zrušení nejnižší sazby DPH ve výši 10 %, kam spadají například kadeřnické služby, pivo v restauracích nebo knihy a noviny. To vše se přesune do sazby vyšší, tedy patnáctiprocentní. Navíc není vyloučeno, že se tato sazba ještě navýší.

Zveřejněn už byl každopádně návrh, který by měl zvýšit horní sazbu DPH z 21 % na 23 %. Navrhuje to hnutí STAN s tím, že by se tak do rozpočtu dostalo 50 miliard korun navíc.

Jak ale upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda, podobné řešení by mohlo být velmi kontraproduktivní. Zvýšení DPH totiž znamená další proinflační impuls, protože se o něj zboží jednoduše zdraží. Namísto kýženého krocení inflace tu tak budeme mít další zdražení. Navíc hrozí ukotvení vysokého inflačního očekávání, které může zanechat velké škody v ekonomice.

Foto: Shutterstock

Jak by to mělo vypadat

Ekonom vidí jako mnohem lepší řešení navýšení daně z příjmu. Pokud by vzrostlo ze současných 15 na 17,5 %, přineslo by to do rozpočtu 60 miliard korun. Pakliže by se vrátilo na úroveň dvaceti procent, která by odpovídala výši před zrušením superhrubé mzdy, přineslo by to dokonce 120 miliard korun a do značné míry vyřešilo rozpočtové problémy.

Navíc platí, že navýšení daně z příjmů je protiinflační. Lidé totiž nebudou mít tolik peněz a vytvoří tak tlak na snižování cen. Navíc tak nebudou zasaženy ty nejohroženější skupiny obyvatel s nejnižšími příjmy, na které navýšení DPH dopadá nadproporčně.

Jak se ale ukazuje, stát jde opět svou cestou a na občany přitom nijak zvlášť nemyslí.

Komentář Petra Vavrenky

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
11 měsíců

To dělají konkrétní jedinci a z nějakého důvodu pro někoho. Tak buďte konkrétní, kdo komu slouží a k čemu. Ty peníze k někomu směřují. Sankce se také konkrétních netýkají, stejně tak i jako daně. Že neuhádnete ?

Martin Graeber
Martin Graeber
11 měsíců

No myslim si, ze pro Fialu by bylo idealni DPH 100 procent a pro odchod do duchodu 99 let. Ne vazne, pripada mi nekdy, ze vlada si mysli, ze zijeme v zapadni Evrope a ne v post komancove zemi.

Josef
Josef
11 měsíců

Díky rozpadem národního hospodářství v devadesátých letech minulého století díky ODS, to začalo, v krámě zboží je, ale může si ho dovolit jen bohatý, dělník maká jen od výplaty k výplatě

Marek
Marek
11 měsíců

Proč ty prasata neuberou sobě a nezruší zbytečná místa? To by udělalo daleko více… Tohle snad nemůže projít,pokud ano obávám se demonstraci

Pavel
Pavel
11 měsíců
Reply to  Marek

Demonstrací by se měli obávat spíš politici.

Miroslav
11 měsíců

Jsem alergicky na takové články Vavrenko. Proč se nezamerite na úspory! Rozpočet je děravej jak cedník, všude tečou miliardy zbytečně a vy nás strasite daněma, místo abyste takový postup kritizovali .

Pavel
Pavel
11 měsíců

Voliči pětislepence by zasloužili pořádně přes tlamu za to co zvolili.To zdražování mají na triku i oni..

Pepa
Pepa
11 měsíců
Reply to  Pavel

👍

Jarka
Jarka
11 měsíců
Reply to  Pavel

Máte pravdu