Toto ovoce dá do pořádku vaše klouby. Zbavte se zánětu, který způsobí artritidu

Bolest kloubů bývá velmi často podceňovaná. Ale každý, kdo se s ní někdy setkal, dobře ví, že dokáže být extrémně nepříjemná. Obzvlášť, když se ukáže, že má chronický charakter a způsobuje ji zánětlivé onemocnění zvané artritida.

Zákeřná artritida přitom nepostihuje pouze starší populaci, jak by se mohlo zdát. Toto zrádné autoimunitní onemocnění si nevybírá a může zacílit i na mladé. Jak se ale ukazuje, velkým pomocníkem může být změna stravování a především výběr určitého ovoce, které zánětlivé projevy v těle zmírní a zbaví vás bolesti.

Třesně

Podle organizace Arthritis Foundation mají třešně svoji červenou barvu kvůli obsahu antioxidačního antokyanu. Tento antioxidant má protizánětlivé účinky, které mohou pomoci vašim kloubům. Jsou také velmi chutné a vhodné například. na svačinu. Jedna studie zjistila, že pití třešňové šťávy dvakrát denně po dobu tří týdnů vedlo k výraznému snížení životně důležitých markerů zánětu, zejména u účastníků, kteří měli nejvyšší úroveň zánětu na začátku studie.

Foto: Shutterstock

Avokádo

Toto super ovoce je snadno dostupné, levné a vyniká řadou zdravotních výhod. Pokud však jde o lidi trpící artritidou, ti ocení vitamín E, obsažený v ovoci, což je makronutrient s protizánětlivými schopnostmi. Může pomoci snížit riziko poškození kloubů, které se obvykle projevuje v časných stadiích osteoartritidy.

Meloun

Melouny, které obsahují hodně vody, nejsou jen osvěžující, ale jsou také naplněny karotenoidním beta-kryptoxantinem, který pomáhá snižovat riziko revmatoidní artritidy. Kromě toho jsou zdrojem lykopenu, který má také protizánětlivé účinky a přispívá také ke zdraví srdce. 

Foto: Shutterstock, zdroj: Medical Daily

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments