Trápí vás chrápání? Lékařka prozradila jednoduchý trik, jak se ho zbavit

Expertka na spánek Dr. Sophie Bostock prozradila trik s tenisovým míčkem proti chrápání. Právě tato malé kulatá věc může být záchranou pro ty, co bojují s chrápáním, nebo spí vedle chrápajících partnerů.

Spát vedle někoho, kdo chrápe, je extrémně frustrující a může to mít negativní dopad na fyzické i duševní zdraví. Expertka na spánek, Dr. Sophie Bostock tvrdí, že počet chrápajících lidí se zvyšuje, protože jsme zavření doma, málo se hýbeme a sedíme stále shrbení nad stolem, místo abychom trávili více času pohybem. Cvičení a hubnutí přispívá ke zmírnění tohoto problému, stejně jako odstranění zlozvyku, dát si sklenku alkoholu před spaním.

Zkuste tenisový míček

Pokud hledáte rychlejší řešení, odbornice odhalila tak trochu bizarní trik, který by vám měl pomoci proti chrápání. Vše, co potřebujete, je tenisový míček. Většina lidí si všimne, že chrápání se zhoršuje, když ležíte na zádech. Vaše ústa se otevřou, stlačí se vám dýchací cesty a svaly v jazyku mají tendenci se více uvolňovat. Proto je třeba, aby vás něco přinutilo obrátit se na bok. Tenisový míček přichycený gumičkou nebo všitý v zadní části pyžama, vás donutí nespat na zádech.

Foto: Shutterstock

Jak předejít chrápání

Pokud chcete techniku s tenisovým míčkem nejdříve vyzkoušet, dejte tenisový míček na vrchní část pyžama z vnitřní strany, obalte jej látkou pyžama a zvenku zajistěte gumičkou. Na zádech oděvu tak vznikne jakýsi vak, ve kterém bude tenisový míček držet. Nejlepším způsobem je tedy zajistit míček v látce na zádech gumičkou. Jakmile si to vyzkoušíte, můžete tenisák proti chrápání do pyžama všít. Aby to fungovalo, jak má, zvolte dostatečně těsné pyžamo nebo tričko, aby se míček během spánku pohyboval co nejméně. Nebudete chrápáním budit sebe ani svého partnera.

Spánková apnoe

Chrápání může být projevem poruchy dýchání ve spánku, tedy spánkové apnoe, s opakovanými zástavami dechu, které mohou trvat desítky vteřin a dochází k nedostatečnému okysličování orgánů. Spánková apnoe je spojena s vysokým kardiovaskulárním rizikem, vzestupem krevního tlaku, srdeční arytmie, infarktu myokardu a jiných onemocnění srdce a vyvolávající faktory cévních mozkových příhod. Syndrom spánkové apnoe se dá odhalit ve spánkové laboratoři. Prevencí je správná životospráva a dostatek kvalitního spánku.

Foto: Shutterstock, zdroj: Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments