Trojúhelník smrti ve tváři. V této části obličeje si nikdy nemačkejte pupínky, následky mohou být kritické

Nehezké a někdy i bolavé akné umí hodně potrápit. Jakmile se pupínek objeví na obličeji, máte touhu se jej zbavit a to okamžitě. Ale pozor. Mačkáním pupínků v oblasti trojúhelníku smrti si můžete zavést infekci do velmi citlivých míst nebo způsobit sepsi organismu, jak uvádí odborná studie.

Akné se netýká jen puberty

Nevzhledné zarudlé pupínky na tváři trápí mnoho mladistvých. Hormonální změny jsou na pokožce velmi patrné a puntíkatá brada nedá spát nejedné slečně a nejednomu mladému muži. U mnohých se problémy s postupem času zmírní, ale nevymizí zcela. V menší či větší míře si pupínky neseme s sebou celý život.

Ženy zaznamenávají více pupínků okolo plodných dní nebo před nástupem menstruace, muži, když je trápí únava nebo nějaké onemocnění.

Mastnější část obličeje, T-zóna

Všichni jistě znáte oblast čela, nosu a brady, která je více mastnější, objevují se zde černé tečky a je domovem největšího počtu pupínků. Péče o tuto část obličeje by měla být mnohem důkladnější než o jiné části tváře. Ale jak je to s pupínky? Mají se vymačkávat?

Rizikové vymačkávání pupínků

V doporučení dermatologů a kosmetiček se dozvíte jasné stanovisko. Nikdy pupínky nevymačkávejte. Do otevřené ranky se může snadno dostat infekce a namísto malého pupínku se budete potýkat s velkým červeným bolákem. Jakmile takové místo vyléčíte, zůstane vám na obličeji jizvička. Kolik jizviček si takto způsobíte?

Zmíněné varování by mělo být dostatečné, přesto vám musíme prozradit, že mačkání pupínků nevede jen k jizvičkám, ale i ke smrti. Extrémně riziková oblast, ve které mačkání pupínků může vést k náhlé smrti, se nachází uprostřed T-zóny. Kde si nikdy nemačkat pupínky?

Smrtelné vymačkávání pupínků

Vymačkáváním pupínků píšete na obličej pozvánku pro nejrůznější infekce a viry a otevřenou rankou je zvete dál. Pozor na otevřené rány v trojúhelníku smrti.

Trojúhelník smrti je oblast, kterou opíšete od obou koutků úst nahoru ke kořenu nosu. Právě pod tímto trojúhelníkem se nachází velká céva (kavernózní sinus), která se stará o zásobování mozku krví. Asi není třeba domýšlet, jaké důsledky má zavlečená infekce do mozku. Ačkoliv se jedná o vzácné případy, přesto není nutné jít takovému riziku naproti.

Kromě mozku se prostřednictvím cévy může infekce dostat i do vnitřních orgánů.

Napříště si vymáčknutí pupínku rozmyslete a raději pracujte na prevenci vzniku akné nejrůznějšími maskami a čistícím tonikem.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments