Trouba se vyčistí sama. Nemusíte hnout ani prstem, hotovo je za chvíli. Češi jsou nadšení, je to hit internetu

Pokud jste troubu pořádně nevyčistili více než tři měsíce, není to podle odborníků dobře. Aby trouba co nejlépe pekla a co nejdéle fungovala, potřebuje jednou za čtvrt roku hloubkové čištění. Ale nebojte, nestrávíte jejím drhnutím celý víkend. Chce to jen jedlou sodu, ocet a pár triků.

Co si přichystat?

  • jedlá soda (Jedlá soda jako by se pro čištění trouby narodila. Její účinnost je neuvěřitelná, navíc je také velmi bezpečná, jak pro naši pokožku, tak pro potraviny, které do trouby zanedlouho přijdou.)
  • voda
  • gumové rukavice
  • bílý ocet
  • rozprašovač
  • hadr

Čistá trouba krok za krokem

Celý proces bude trvat 13-14 hodin, ale nebojte se, vy budete účastni pouze chvilinku, přesto je třeba si čištění malinko naplánovat, trouba bude mimo provoz půl dne. Nebo celou noc.

  1. Vyndejte z trouby rošty a rozložte je na ručník nebo noviny.
  2. Vyrobte pastu z jedlé sody. Smíchejte jedlou sodu s vodou v poměru 1:1, nejlépe půl šálku a půl šálku, pokud budete potřebovat, dávku zdvojnásobíte.
  3. Naneste pastu z jedlé sody po celém vnitřku trouby kromě topných těles, raději použijte gumové rukavice. Na silně znečištění místa dejte pasty více.
  4. Teď máte volno. Nechte pastu 12 hodin působit.
  5. Rošty odmočte 2 hodiny v teplé vodě, nejlépe ve vaně na ručníku. Pak je pořádně vydrhněte.
  6. Po 12 hodinách působení jedlé sody celou troubu otřete. Pokud některé připáleniny ještě stále statečně odolávají, použijte na ně dřevěnou špachtli. Rozhodně nepoužívejte drátěnku.
  7. Bílý ocet nalijte do rozprašovače a postříkejte jím celý vnitřek trouby.
  8. Naneste pastu z jedlé sody také na skla trouby, nechte působit půl hodinky a potom otřete.
  9. Nakonec celou troubu, jak zevnitř, tak z venku, otřete hadříkem, na který vždy nastříkáte bílý ocet.

Proč troubu čistit?

Samozřejmě kvůli estetice, vůni, ale také zdraví. Špinavá trouba totiž nejenže zhoršuje chuť jídla, ale také může ovlivnit kvalitu a zdravost potravin, které v ní připravujeme. Navíc nečištěná trouba nám dříve odjede. A to nechce nikdo.

Jak často troubu čistit?

Je to otravné, ale po každém použití (a vychladnutí) ji otřete vlhkým hadrem, jak zvenku, tak zevnitř. Tím prakticky zabráníte jakémukoliv nežádoucímu nahromadění nečistot. Pokud se přeji jen „zadaří“, jednou měsíčně ji vezměte trošku víc z gruntu, hadrem, případně neabrazivní houbičkou a jarovou vodou.

Co funkce samočištění?

Samočištění ano, ale. Odborníci se shodují na tom, že použití funkce samočištění je bezpečné a vhodné u spotřebičů, které jsou v dobrém provozním stavu, takže musíte zvážit, jak je na tom právě vaše trouba. Pak rovněž počítejte s tím, že po dobu tohoto procesu, tedy tři až šest hodin, dochází k uvolňování pachů a škodlivých výparů, proto je třeba velmi důležité důkladně větrat a v blízkosti trouby se raději nevyskytovat. Hlavně si před tím, než se do akce pustíte, přečtěte návod k vaší konkrétní troubě.

Foto: Shutterstock, zdroj: architecturaldigest.com

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments