Uvolněte ucpaný nos bez pomoci chemických kapek. Tyto metody zatočí jak s rýmou, tak i oteklou sliznicí

Zimní období nám již klepe na vrátka a s ním i ucpaný nos a rýma. Respirační onemocnění bývá v zimě velmi časté a úzce se k němu pojí nepříjemně oteklé sliznice a nemožnost dýchat nosem. V takovém případě potřebujeme okamžitou úlevu, abychom se přes noc vyspali a naše tělo nabralo sílu na další den. Aby tomu tak bylo, jako první sáhneme po chemických kapkách s kapátkem či ve spreji. Co si budeme povídat, takové preparáty jistě dobré nejsou, nehledě na to, že jsou návykové. Z toho důvodu jsme pro vás připravili několik jednoduchých metod, které uleví od ucpaného nosu, ale i od rýmy.

Správná spánková pozice je důležitá

Pokud máte rýmu a chodíte, sedíte nebo stojíte, váš nos je uvolněný a můžete dýchat, ale jakmile si lehnete, hlen se nahromadí v dýchacích cestách a dýchání nosem se rázem stane nemožné. V takovém případě bude důležité, abyste si lehli na záda a dali si pod hlavu více polštářů. Pokud tato pozice nezabere, zvyšte polohu pod hlavou a lehněte si na bok. Tak se vám nos uvolní a vám se bude lépe dýchat. 

Difuzér či jiné zvlhčení vzduchu

Ucpaný nos a suché ovzduší je nejhorší kombinací při nachlazení. A to nemluvě o tom, že po pár hodinách od suché sliznice a ucpaného nosu nás začne bolet hlava. V takovém případě vezměte na milost difuzér nebo jiný způsob zvlhčení vzduchu. První volba je nejideálnější, nakapejte do něj eukalyptový nebo mátový éterický olej a užívejte si uvolněný nos. Jestliže tuto možnost nemáte, vezměte si misku, nakapejte do ní éterický olej a umístěte misku na topení. Tento způsob praktikujte jak přes den, tak i přes noc.

Foto: Freepik

Teplý obklad uvolní dutiny

Teplá tkanina umístěná na dutinách dokáže snížit otoky a zprůchodnit ucpané dýchací cesty. Ideální bude, pokud použijete bavlněnou plenou, utěrku či klidně menší froté ručník. Navlhčete textilii, umístěte ji do mikrovlnné trouby, ale pozor, pouze na pár vteřin, tkanina nesmí být horká, jinak vás spálí. Následně si lehněte s hlavou do vyvýšené polohy a obklad si umístěte na nos, pod oči a na čelo. 

Jako poslední si dopřejte chilli v kuřecí polévce

Horká polévka a čaj dokáží uvolnit nos a zkapalnit i ten nejhustší hlen. Zkuste do takové kuřecí, posilující a vydatné polévky přidat i špetku chilli, budete nadšení účinkem. Jistě už jste si všimli, že vám po pozření něčeho pikantního začalo téct z očí a nosu. Je to způsobeno kapsaicinem, který roztahuje cévy a snižuje oteklé sliznice dýchacích cest. Také působí protizánětlivě, proto s pravidelným pojídáním chilli, se rýmy zbavíte o několik dní dříve. 

Foto: Freepik, zdroj: Mayo Clinic

Autor: Nikola Klementová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments