Už roky jsem neměla v domě žádnou mouchu. Mucholapky nefungují, ale jedna věc skvěle

Kdo z nás by v létě neřešil problém s octomilkami? Jakmile se venku oteplí a na našich stolech se objeví lákavě vyhlížející ovoce, začnou kolem něj kroužit.

Jejich samičky nakladou do přezrálých plodů vajíčka, a z těch se nové mušky vylíhnou během 24 hodin. A tito „novorozenci“ jsou schopni klást stovky vajíček už během týdne. Naši domácnost tak zvládnou zamořit během velmi krátké doby.

Naštěstí není obtížné se jich zbavit, i když se napadení vaší kuchyně octomilkami vymkne kontrole. Ani kvůli tomu nemusíte vyrazit do obchodu. Vše, co budete potřebovat, najdete doma.

Jak se bránit octomilkám

Octomilky jsou přitahovány zralým, hnijícím a plesnivým ovocem, stejně jako pivem, likéry nebo vínem. Rády také poletují kolem odpadkových košů, pokud je v nich dostatek jídla.

A bohužel, vzhledem k jejich reprodukční zdatnosti, velmi rychle způsobí zamoření, které se může zdát téměř nezvládnutelné.

Začněte úklidem vaší kuchyně a vyhozením všech zkažených potravin.

  • Vyhoďte přezrálé produkty
  • Ovoce a zeleninu skladujte v horkých dnech v lednici
  • Tu v mísách na stolech omývejte, abyste odstranili potenciální vajíčka
  • Pravidelně vynášejte odpadky
  • Co nejdříve vyčistěte rozlité tekutiny, zejména ovocné šťávy nebo alkohol.

V boji s octomilkami pomůže ocet

Nastražte jim past! Budete potřebovat jen jablečný ocet, misku nebo sklenici s širokým hrdlem, igelitovou folii a gumičku. Ocet nalijte na dno nádoby. Může být i obyčejný, ale jablečný je účinnější. Igelit napněte přes misku, zajistěte gumičkou a nadělejte do něj mnoho malých dírek. Malých, ale dostatečně velkých, aby se muška, nalákaná vůní octa, dokázala protlačit dovnitř. Zpět už se ale otvorem nedostane.

Do zavařovačky na dno dejte kousek pokrájeného oloupaného jablka a zalijte trochou jablečného octa. Z archu papíru udělejte kornout, který vložte úzkou částí dovnitř sklenice a vytvořte tak jakýsi trychtýř. Mušky, nalákané ovocem, vlétnou dovnitř, ale kužel jim brání vylétnout ven.

Místo papíru můžete použít i kuchyňský plastový trychtýř nebo PET lahev, které uříznete dno. Dbejte však, aby váš trychtýř nebylo možné obletět, aby se jeho okraje nahoře dotýkaly sklenice.

Foto: Shutterstock

Smíchejte ocet s mýdlem

Pokud vám některý z popsaných způsobů nefunguje, přidejte do octa pár kapek prostředku na mytí nádobí a nechte misku odkrytou. Díky mýdlu se octomilky v roztoku okamžitě potopí a utopí.

Stejně dobře jako ocet ale na mušky zafunguje víno nebo pivo. Třeba otevřená láhev se zbytkem vína se stane účinnou pastí. Díky úzkému hrdlu se mušky sice dostanou k lákavé tekutině, ale ven už jim to nepůjde.

Pěstujte levanduli

Abyste během léta nemuseli ze svých obydlí neustále vyhánět mouchy, instalujte si do oken sítě proti hmyzu. Nebo na parapetech pěstujte levanduli. Nejenže krásně vypadá, ale její vůně mouchy spolehlivě odrazuje. Než by vletěly otevřeným oknem k vám, raději navštíví sousedy, jejichž okna levandule nezdobí.

Foto: Shutterstock, zdroj: GoodHouseKeeping

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments