Už to ruplo. Stát zrušil Čechům největší finanční výhodu, jakou měli. Lidé to doteď netušili, přijdou o desítky tisíc korun

Asi každému je tak nějak jasné, že si v roce 2024 opět bude muset utáhnout opasky. A nutno říct, že někteří už je mají po krizových letech pěkně natěsno. Teď se však ozval stát, že má prázdnou kasu a potřebuje jí opět naplnit. Takže se zvedají daně a omezují nejrůznější výhody. Často jde o drobné částky, které v součtu dají poměrně slušný balík.

Peníze jsou pryč

Ovšem v některých případech jsou i ona jednotlivá opatření skutečně bolestivá. Obzvlášť pokud se vás dotýkají nějakým souběhem, které se nevyskytují vůbec zřídka, ba právě naopak. Další “zradou” takzvaného konsolidačního balíčku je to, že nabíhá postupně a mnoho nepříjemností na vás teprve vypadne.

Až za čas například mnozí zjistí, že je stát připravil o jednu z největších finančních výhod, kterou dosud mohli celé roky čerpat. A že tak prakticky všichni činili. Důvodem je to, že jde o daňovou slevu, kterou si za tento rok uplatníte, respektive v tomto případě už neuplatníte příští rok. Miliony lidí teď žijí v dojmu, že na tyto peníze mají nárok. Jenže už nemají.

Nejde o nic jiného než školkovné, které bylo doslova bez náhrady zrušeno. Ne snad sníženo nebo nějak omezeno. Tato položka se jednoduše kompletně škrtla. To znamená, že za tento rok už si tento daňový odpočet neuplatníte. Jde přitom o čistou ztrátu ve výši 17 300 Kč na jedno dítě.

Lidé to začali zjišťovat

Dozvěděla jsem se to před týdnem od kamarádky. Nechápu, jak si něco takového mohli dovolit. S manželem jsme si za loňský rok za naše dvě děti odečetli 34 600 Kč. To jsou peníze, které jsme nemuseli zaplatit. Jenže teď už to nepůjde,” říká paní Marcela z Berouna.

Pro rodinu nejde o vůbec malou částku. Vždyť jsou to téměř tři tisíce korun za měsíc. Pakliže je příjem takové domácnosti ve výši 60 tisíc korun měsíčně, potom tímto okamžitě ztrácí přibližně pět procent. A to v době, kdy se všechno zdražuje a ekonomická situace je nejistá.

Čtěte také: Tak to prasklo. Stát Čechům napálí daně. Žádné výhody, nedoplatíte se. Tohle bude drsné

Toto je nutné hodnotit jako skutečně zvláštní a nepromyšlený krok, obzvlášť v době, kdy zůstaly zachovány nejrůznější podivné daňové výjimky, například na tiché víno. Ovšem obyčejné domácnosti zkrátka musí platit.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
9 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Helena
Helena
1 měsíc

V dobách kdy moje děti chodily do školky, žádné “školkovné” neexistovalo a nikdo se z toho nehroutil. Na druhou stranu jsem ráda, že ta doba je už pryč…

Jindra
Jindra
1 měsíc

Tahle vládní zlodějská, prolhaná s ovoloč se neštítí ničeho. Hlavně, že si ten dobytek cestuje a utrácí, je to humus. Ale nona se na každou svini vaří voda i zkurvenou pětidemolici.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 měsíc

Většina těchhle mladých lidí volila tyhle pitomce, tak proč si teď stěžují. Můžou to změnit jedině tím, že v příštích volbách budou volit buď Babiše, SPD, motoristy nebo kolalici kolem Konečné. Kdo volí Spolu, zloděje z Krejčířova STANu nebo PIRÁTY, tak ať si potom nestěžuje.

Pavel Hois
Pavel Hois
1 měsíc

Kdo je volil, těm to přeju. Kdo je nevolil, toho lituju.

Jiří
Jiří
1 měsíc

Tak hlavně aby si to pamatovali až půjdou volit, že je vláda nepřítelem vlastního obyvatelstva, takto podle vlády vypadá podpora mladých rodin?

Kiki
Kiki
1 měsíc
Reply to  Jiří

Přesně řečeno souhlasím.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
1 měsíc
Reply to  Jiří

Přesně 👍

Petr
Petr
1 měsíc

Ach jó když je pro ně přednější cizí stát než vlastní lidi tak to tak dopadá .Proboha proč řekněte mi prosím někdo kde je svět ještě v pořádku a republika se stará především o svoje vlastní lidi. Tam bych rád emigroval.

Chřenovák
Chřenovák
1 měsíc
Reply to  Petr

Já bych zkusil Rusko
Všude čtu jak se tam mají všichni dobře