Úžasná kvašená zelenina. Paní Božena ukázala, jak tzv. pickles udělat za pár korun a hodně rychle

Kvašení neboli fermentace je rychlý, jednoduchý a levný způsob konzervace potravin, který zachovává živiny, enzymy, vitamíny a minerály. Kvašená zelenina podporuje naši imunitu, stará se o zdravou střevní mikroflóru, a navíc je také přirozeným zdrojem vitamínu C.

Mléčné kvašení

Střevní mikroflóru negativně ovlivňuje mnoho faktorů, například nevhodná strava, nemoci, léky, chemie. Abychom mikroflóru napravili, je třeba jí dodat probiotika. Ty můžeme získat právě mléčným kvašením.

Co je „pickles“?

Jde o název převzatý z angličtiny, který znamená rychle kvašená zelenina. Za pár dní hotová, přesto výživná. Pickles na rozdíl od dlouho kvašené zeleniny má poměrně krátkou dobu trvanlivosti, v lednici vydrží několik týdnů. Ale co se zdravotních přínosů týče, jde o naprostou bombu. Kvašená zelenina podporuje imunitu a tvorbu hormonů, působí příznivě na střevní mikroflóru, jak již bylo zmíněno výše, čistí trávicí trakt a krev, regeneruje jaterní tkáně, snižuje krevní tlak, zvyšuje odolnost proti stresu a uklidňuje nervový systém.

Jak si kvašenou zeleninu vyrobit doma?

Nachystáme si hlávkové zelí, mrkev a cibuli. Cibule jen trošku, zelí v poměru 2/3, mrkev necelá 1/3. Dále budeme potřebovat sůl, mořskou nebo himalájskou v množství 20 g soli na 1 kg zeleniny.

Zelí nakrouháme nebo nakrájíme na jemné nudličky, mrkev nahrubo nastrouháme, cibuli najemno pokrájíme. Vše vložíme do větší mísy a důkladně promícháme se solí. Necháme půl hodiny až hodinu odležet.

Foto: Shutterstock

Nyní zeleninu vložíme do nádoby, kde bude kvasit. Existují speciální nádoby, ale úplně klidně si vystačíme i s vybavením, které máme doma. Do větší zavařovačky vložíme část zeleniny, dobře upěchujeme a stejným způsobem pokračujeme, dokud sklenice není téměř plná.

Zeleninu je třeba zakrýt, proto si vezmeme například sklenici, jejíž dno nejlépe pasuje do hrdla zavařovací nádoby, sklenici postavíme do zavařovačky na zeleninu, a ještě zatížíme tak, aby veškerá zelenina byla ponořená ve šťávě. Raději postavíme do misky, je možné, že nadbytečná tekutina bude odtékat.

Umístíme na místo se stabilní pokojovou teplotou, mimo zdroje tepla a světla, tedy ne k topení, ne na přímé sluneční záření. Necháme kvasit zhruba 3-5 dní. Fermentace je dokončena, až se přestanou objevovat bublinky. Jakmile máme dokvašeno, uskladníme v lednici.

Další tipy na vynikající kombinace

Nechat kvasit můžete také jiné druhy zeleniny. Mezi ty nejlepší patří:

  • bílé a červené zelí,
  • zelí a jablka,
  • zelí a brokolice,
  • zelí a červená řepa.

Foto: Shutterstock

Autor: Hana Bordovská

Redaktorka serveru AAzdravi.cz

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments