V Česku náhle končí klíčová potravina. Výrobce okamžitě zavírá, už si ji nikdy v životě nekoupíte

Z dnešního pohledu už je naprosto jasné, jak obrovskou chybu Česká republika jako taková udělala, když svolila s tím, že zdejší potravinářské firmy ve velkém převezmou zahraniční koncerny. Zprvu se to zdálo jako dobré řešení, ale teď se ukazuje, že jsme prohloupili.

To se nemělo stát

Jistě, velké mezinárodní firmy slibovaly investice do modernizace výroby a také přístup na zahraniční trhy. To se částečně splnilo a některé tuzemské společnosti pod nimi skutečně prosperují. Najde se však nemálo těch, které strádají nebo byly uzavřeny. Často potají, aby se kolem toho moc nenamluvilo.

Avšak v některých případech se to provalí a Češi se dozví, o co definitivně přicházejí. Aktuálně například velká společnost Orkla oznámila velmi podivné rozhodnutí, které má přitom obrovský dopad na český podnik a jeho zaměstnance.

Tento zahraniční holding se totiž rozhodl uzavřít jednu z tuzemských držav, a to velmi známou, u které nebyly žádné pochyby o tom, že sama o sobě prosperuje. Nejde o nic jiného než společnost Znojmia. Její okurky jsou mimořádně oblíbené a pro většinu českých zákazníků jsou první volbou.

Foto: Shutterstock

Všechny vyhodili

Kdyby tak tuto firmu vlastnil třeba český podnikatel, těžko by rozhodl o jejím uzavření. Jenže mezinárodní firma se rozhodne, že bude mít hlavní továrnu na okurky někde jinde, v tomto případě v Turecku, kde je výroba levnější, a odtud je proto bude vyvážet na všechny své trhy. Nějaká spokojenost či loajalita ke značce jí vůbec nezajímají. Jde pouze o výsledek rozhodnutí na základě nějakého výpočtu v excelové tabulce.

To však má dalekosáhlé následky. Ke konci roku budou definitivně uzavřeny provozy Znojmie v Panenských Břežanech i v Bzenci. Všichni zaměstnanci jsou propuštěni, přičemž jich je nějakých 250.

Čtěte také: Nový obchodní řetězec v Česku. 99 % jsou české potraviny za nízké ceny. Tak a je to tady, Lidl a Kaufland mají problém

Společnost si pochopitelně ponechá značku Znojmia, kterou bude v obchodech šálit zákazníky, ovšem už nikdy nepůjde o původní kvalitní produkt. Bohužel, Orkla u nás vlastní i další tradiční společnosti, jako je Hamé, Otma, Vitana nebo Májka. Kdo ví, jaký bude v dohledné budoucnosti jejich osud.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
4 měsíců

Naše úžasné vlády rozprodaly co mohly.A teď na to doplácíme každý den.. Vlastně se divím, že neprodaly I Karlův most a Pražský hrad.. I když.. Kdo ví..

Ivan
Ivan
4 měsíců
Reply to  Renata

Spolecnost orkla nekoupila Hame a Znojmii od vlady!

Stanislav Herman
Stanislav Herman
4 měsíců

Klaus a jeho privatizace a vstup silného investora je toho příčinou.

Květa
Květa
4 měsíců

To jsme my , Češi, resp.naše vlády. Všeho lukrativního a hlavně českého se zbavili, prodali. Už nevlasrníme skoro nic. Znojemské okurky, to byl pojem. Byly výborné. Naše lidi propustili. Nejlépe by bylo, tyto ” turecké ” okurky, které zdaleka nemohou konkurovat znojemským – nekupovat.

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Květa

Proč do okurek pletete vládu? Byla to soukromá společnost jako kupa jiných a vláda nemá co kecat do toho komu ji majitel prodá.

Dominik
Dominik
4 měsíců
Reply to  Aleš

Ale má muže ze zákona zakázat prodej komodit které jsou národním produktem na to tu vládu máme aby hájila zájmy občanu ne

Marie
Marie
4 měsíců
Reply to  Dominik

Máte pravdu!!!!!!!

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Dominik

A proč by měl být národní zájem vlastnit nějaké drahé okurky? A společnost není komodita. To máme pořád něco dotovat z rozpočtu nebo jak to myslíte?

Michal
Michal
4 měsíců

Jj, já je už delší dobu nekupuji 👍

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Michal

Taky za 70 Kč kdo by kupoval.

Michal
Michal
4 měsíců

No tak okurky znojmija už nebudu kupovat, já se bez nich obejdu a nadnárodní firma může jít do Turecka celá a zůstat tam navždy 👍.
Vlastně může úplně v klidu i zkrachovat 😅

Alena
Alena
4 měsíců

No je sice pravda, že už je to nějaký pátek, kdy pan Klaus tvrdil že není problém cokoliv dovézt….A zpracovatelské podniky se “zprivatizovaly se zahraničními majiteli”!!!! No a tady jsou důsledky😥😥😥😥

Mimi
Mimi
4 měsíců

Mimi

Eva
Eva
4 měsíců

Souhlasím – stal se z toho nechutný výrobek, po tom se mi stýskat opravdu nebude

Václav
Václav
4 měsíců

Vyvlastnit

Václav zelenka
Václav zelenka
4 měsíců

Koupí sem si okurky v Lidlu,to se nedá žrát. Slaný okurky,hnus fialovém.

Dagmar
Dagmar
4 měsíců

Ty znojemský už stejnak nebyly dobrý, co přišli o originální recepturu už to nebylo ono a chuťově čím dál horší, já si zavařuji už několik roků.