Vědci našli potraviny, které jsou horší než cigarety. Patří mezi ty nejoblíbenější

V době, kdy se zdá, že boj nad kouřením začíná lidstvo vyhrávat a cigarety ve své původní nebezpečné formě jsou konečně na ústupu, zjišťují vědci, že si lidé možná ještě více škodí tím, jak a čím se stravují. Existuje totiž skupina potravin, které jsou ve svém důsledku ještě škodlivější než kouření.

Rychlé a chutné, ale škodlivé

Jde především o nejrůznější hotová jídla, mražené pizzy, burgery, zmrzliny sušenky a koláče. Pokud jim holdujete, vězte, že si škodíte stejně nebo více, než kdybyste kouřili krabičku cigaret denně.

Jde o ultra zpracované potraviny, které v obchodech nacházíme stále častěji a kterým se daří držet image rychlé a chutné alternativy k běžnému jídlu. Mnohé se navíc tváří tak, že jsou ještě zdraví prospěšné.

Foto: Shutterstock

Mohou být návykové

Například ve Velké Británii už rozmach těchto potravin dosáhl nepříjemných rozměrů. Polovinu kalorií, které zde lidé sní, pochází právě z ultra zpracovaných jídel. To bude za pár let představovat obrovskou výzvu pro zdravotnický systém, protože studie mluví jasnou řečí. Takovéto potraviny vedou jednoznačně k cukrovce druhého typu, kardiovaskulárním chorobám, mrtvici, depresi a nakonec i smrti.

Většina lidí je ale stále v klidu a nebezpečí si vůbec nepřipouští. “Koktejl přidaných látek, chutí, emulzí a barev dělá tyto produkty potenciálně návykovými, což pak vede ke škodlivým vzorcům stravování,” uvádí Trish Cotter z BMJ Global Health.

Aktuální události přitom ukazují, jak moc je důležitá správná životospráva, která významně ovlivňuje také imunitní systém. Zatím se ukazuje, že lidé tomu příliš nerozumí nebo spíše nechtějí rozumět.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

Pro mně je návykový kus masa – zelenina je pro králíky 😀 a že by zrovna ta ze supermarketu – “kvalitně” opečovávaná koktejlem různých chemikálií – byla zdravá…hm.
Škodlivé vzorce ve stravování – snaha být za každou cenu IN – viz maso je toxické, mléko je toxické…no, to už se nemusím starat – dávno jsem mrtvá 😀

Petr
Petr
2 let

No, ke smrti vede nakonec konzumace jakýchkoliv potravin.

Jiří
Jiří
2 let
Reply to  Petr

Že já trdlo vůbec jím.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Jiří

No jo – jídlo je špatný návyk – dneska je moderní breathariánství – strava pránou, aneb člověčí perpetuum mobile 😀