Vědci prozradili činnost, při které vážně hrozí krevní sraženina. Může přivolat náhlý konec, a to i u mladých

Krevní sraženiny jsou velmi obávané, protože se jim jen obtížně předchází. A jakmile už se vytvoří, mohou velmi rychle ohrozit člověka na životě. Ukazuje se však, že při některých činnostech hrozí více než při jiných. Jak vyplývá z výzkumu zveřejněného v časopise European Journal of Preventive Cardiology, je jednou z nejhorších věcí, které můžete z tohoto hlediska dělat, sledování televize.

Hromadění krve v nohách

Vědci zjistili, že riziko sraženiny bylo o třetinu vyšší u dospělých, kteří strávili čtyři nebo více hodin před televizí denně než u těch, kteří takto svůj čas trávili do dvou a půl hodin za den.

Experti také vyslovili radu, aby lidé při sledování televize alespoň dělali půlhodinové přestávky. Jednou za čas by se měli postavit a protáhnout své tělo. Zároveň je vhodné po dobu sledování televize omezit občerstvení. Podle odborníků by vhodným řešením bylo použití cyklotrenažéru, který člověka donutí k pohybu i u televizní obrazovky.

Ve skutečnosti na nových zjištěních není mnoho překvapivého. Už nějakou dobu je totiž známo, že dlouhé sezení zvyšuje riziko venózního tromboembolismu, tedy vytvoření krevní sraženiny. Tento stav přitom každoročně zabije tisíce lidí a patří mezi nejčastější příčiny náhlého úmrtí. Důvodem je skutečnost, že dlouhodobá nečinnost vede k hromadění krve v končetinách a vyšší pravděpodobnosti, že se v ní vytvoří sraženina. Také proto se cestujícím v letadle doporučuje, aby se v průběhu dlouhého letu šli projít.

Foto: Shutterstock

Nebezpečí pro všechny

Znepokojivým zjištěním nové studie je ale fakt, že sezením u televize stouplo riziko krevní sraženiny i u lidí, kteří jsou jinak fyzicky aktivní. Vědci také varovali ty, kdo mají tendenci u televize konzumovat nezdravé potraviny. To může dlouhodobě komplikace ještě podpořit, protože si takto zaděláváte na obezitu či vysoký krevní tlak. To jsou přitom diagnózy, které riziko krevní sraženiny ještě zvyšují.

Většina sraženin vznikne v žilách na noze, pro což se vžil název hluboká žilní trombóza. Obvykle je snadno léčitelná, ale malé části krevních sraženin se mohou odlomit a krevním oběhem dojít až do orgánů, jako jsou plíce, kde už hrozí plicní embolie. Ta může být smrtelná.

Foto: Shutterstock, zdroj: European Journal of Preventive Cardiology

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments