Vědci upozornili na vážný důvod, proč byste neměli močit ve sprše

Močení ve sprše je běžné pro mnoho lidí, i když to většinou nepřiznávají. Doktorka Alicia Jeffrey Thomasová však varuje, že tento zlozvyk vede ke zdravotním potížím.

Co se děje v mozku

Podle lékařky Alicie Jeffrey Thomasové není močení ve sprše zrovna nejlepší nápad, i když se považuje za sterilní. Nedělejte to, pokud máte ještě stále pevné svaly pánevního dna a nemusíte hned močit pokaždé, když slyšíte zvuk tekoucí vody, jak se píše na iflscience.com. Pokud už máte potíže s pánevním dnem, měli byste si to rychle rozmyslet, jinak vám hrozí vyšší riziko na jejich zhoršení. Doktorka vysvětlila svým fanouškům na TikToku proces způsobující neočekávané problémy s močením.

Kondice močového měchýře a pánevního dna

Lékařka se zaměřila na celkovou perspektivu kondice močového měchýře a pánevního dna a zdůraznila to v jednom ze svých videí o močovém měchýři a jeho kontrole. Proces porovnala s tzv. Pavlovým experimentem. Pavlov cvičil psy způsobem, který spojoval zvonění s jídlem. Když přišel čas krmení, zazvonil na zvonek a až pak psům přinesl potravu. Časem si psi vytvořili tak silný návyk, že slintali pokaždé, když zazvonil zvonek, i když nedostali žádné jídlo.

Foto: Shutterstock

Pozor na zvuk vody

Pokud močíte do sprchy nebo pustíte kohoutek či sprchu a pak si sednete na toaletu, dokud teče voda, vytváříte si v mozku asociaci mezi zvukem tekoucí vody a nutností močit. Hrozí vám časem dysfunkce pánevního dna, což potenciálně vede k problému s únikem, kdykoliv slyšíte tekoucí vodu mimo sprchu.

Problémy s močením

Pokud máte dysfunkci pánevního dna a čůráte do sprchy, můžete se ocitnout ve velmi nepříjemných situacích. Pokaždé, když projdete kolem potoka, fontány nebo někdo pustí vodovodní kohoutek v kanceláři, budete mít potíže. Navíc se vám možná nebude močový měchýř účinně vyprazdňovat. Ženy s tím mají méně potíží, protože díky anatomii těla nemohou močit vestoje. Vždy je lepší ve sprše zcela ignorovat nutkání na močení, nebo se alespoň vymočit ve dřepu, abyste uvolnili pánevní dno.

Foto: Shutterstock, zdroj: iflscience.com

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
borec
borec
4 měsíců

škoda, že sa tu nepíše o podobném riziku milování ve sprše…

Vlasta
Vlasta
6 měsíců

Před časem se psaly články o tom, že se doporučuje močení ve sprše kvůli šetření vodou při splachování. Teď zas objevili důvody pro opak.Tak si každý může vybrat 😀

Audy
Audy
7 měsíců

Močit ve sprše snad může jedině prase, do přečtení článku by to snad ani nikoho nenapadlo!

Petre
Petre
7 měsíců
Reply to  Audy

Debile a neni to.jedno jestli chčiješ do hajzlu nebo do sprchy ? Kreténé

Urinal freedom
Urinal freedom
7 měsíců
Reply to  Audy

Ve sprše močím vždycky. Ups a teď jsem se pomočil taky, jak si kolegyně zalívala čaj… no a těď se nehnu z místa, dokud neuschnu.