Lékaři varují před škodlivostí brambor. 3 důvody, proč tuto přílohu raději nadobro vynechat

Brambory jsou v našich končinách zřejmě nejoblíbenější přílohou. Dosud se nad jejími účinky na zdraví nikdo příliš nepozastavoval, ale nejnovější výzkum Harvard Health jejich milovníky příliš nepotěší. Jak se ukazuje, častá konzumace brambor totiž zvyšuje riziko hned tří závažných onemocnění. Přestože se tomu obtížně věří, protože brambory přeci jen patří mezi zeleninu, která by měla být zdravá, problém spočívá především v tom, že obsahují mnoho sacharidů.

Srdeční choroby

Vědci z Harvardu provedli průzkum na téměř 200 tisících dobrovolníků a ukázalo se, že u lidí, kteří konzumovali čtyři a více porcí brambor týdně, bylo o 11 % vyšší riziko vysokého krevního tlaku. Hranolky pak riziko zvedly dokonce o 17 %.

Vysoký krevní tlak je přitom předstupněm řady srdečních chorob. Proto je vhodné brambory čas od času vyměnit za jinou přílohu, ideálně potom zeleninu.

Foto: Shutterstock

Nadváha a obezita

U brambor hraje roli vysoký glykemický index. Ten může mít za následek, že brzy po jejich konzumaci opět pocítíte hlad, jakkoliv jste již přijali dostatek kalorií. To pak může vést k přejídání.

Studie publikovaná v časopise The New England Journal of Medicine sledovala stravovací návyky 120 tisíc lidí po dobu 20 let. Ukázalo se, že lidé, kteří jedli brambory či bramborovou kaši, přibírali 0,5 až 1,5 kilogramu každé čtyři roky. To bylo výrazně více než ti, kdo tolik brambor nekonzumovali.

Cukrovka

Brambory jsou plné sacharidů, které tělo velmi rychle stráví, což způsobuje prudký nárůst a pokles hladiny cukru v krvi. Čím rychleji se potravina přemění na glukózu, tím výraznější má vliv na hladinu cukru v krvi. Tyto výkyvy mohou přispět k rozvoji cukrovky druhého typu.

Foto: Shutterstock, zdroj: Harvard Health, The New England Journal of Medicine

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
19 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pavel
Pavel
1 rok

O škodlivosti brambor psali už ve Švejkovi. 😂

Marty McCoy
Marty McCoy
1 rok

Proč nejedí koláče?

jmhad
jmhad
1 rok

Brambory mají glykemický index 65 a 16 gr sacharidů , rohlík index 70 a 25 gramů a rýže vařená ve 100 gramech index 55 a 25 gr. sacharidů

František
František
1 rok

Články přeložené z američtiny naprosto neberu vážně. Neměla by je brát vážně aniu paní Štěpánková, naopak všichni víme, že pro naše předky v podhorských a horských oblastech byly brambory základní živinou a dožívali se vysokého věku.

Libuše
Libuše
1 rok

Nesmysl, moje maminka jedla brambory skoro denně, byla silnější, ale ne obézní, neměla cukrovku a zemřela stářím v 94 letech.

Stanislava
Stanislava
1 rok

…byly doby kdy se pomalu zakazovala vejce nebo maximálně jedno týdně…
Dneska jsou vejce superpotravina a špatně zase brambory, tak spíš asi všeho s mírou, ničemu se nevyhýbat a ničím se “nepřežírat”…

milos
milos
1 rok

Kto tieto články píše?raz sú zemiaky jedna z najzdravších potravín, potom ich nemám jesť,raz namáčať má moc,raz variť hneď po ošúpaní,raz do vriacej vody,raz do studenej…. ako fungujú takéto akože výskumy a kto to platí?hltám zemiaky 50 rokov 6-7 porcií za týždeň,musel by do podľa tohoto článku mať asi 200 kg… mám 88,mám 66 rokov a nemám cukrovku….

František
František
1 rok
Reply to  milos

Přesně tak, článek je přeložen z američtiny, nemá význam mu věnovat sebemenší pozornost, lidé té země to mají v mozku trochu jinak nasměrované a pro paní Štěpánkovou asi platí, že co píšou v uSA, je ta jediná svatá pravda.

Zdeněk
Zdeněk
1 rok

Řekl , resp. napsal bych to asi takto: vše může být škodlivé, zaleží z jakého úhlu se na to podíváte.
Mohl bychom také říci: Vědci varují před narozením, protože jakmile se narodíte, máte 100% jistotu, že taky umřete.
Pak si vyberte

Iris
Iris
1 rok

No jo, tak teď už nesmíme jíst ani ty brambory – nezbude, než si k masu nasekat trávu a v zimě přikusovat seno 😀

Květa
Květa
1 rok
Reply to  Iris

Asi to tak bude, rýže je taky nezdravá, těstoviny jsou na tom podobně. Tak skutečně ta tráva a seno.

František
František
1 rok
Reply to  Iris

Ne, ještě budeme mít červy a sušené cvrčky.

Nelen Nel
Nelen Nel
1 rok
Reply to  Iris

S tou trávou taky opatrně. Pesticidy,kyselé deště. Nejvíc dvakrát týdně.

gogo
gogo
1 rok

Díky za inspiraci. K večeři si dám smažák s bramborem a tatarkou. Jo a bramborák už jsem taky dlouho neměl. 🙂