Vědkyně popsala velký podvod kosmetických firem. Ty produkty absolutně nefungují, naopak škodí

Kosmetický průmysl je obrovským molochem, který vydělává těžko uvěřitelné sumy peněz na předražených produktech, jejichž efekt je sporný. Takovéto konstatování obstojí i bez nějakého většího odborného vhledu.

Už dlouho se ostatně diskutuje o tom, zda jsou skutečně lepší nejrůznější krémy, jež se prodávají v malém množstvím klidně za tisíce korun, než ty vypadající obyčejně, ale stojící pár desetikorun. Skutečně ty drahé produkty obsahují zázračné ingredience, jež dokáží spolehlivě zamezit problémům s pletí?

V lepším případě žádný efekt

Ovšem kromě toho, že efektivita kosmetických přípravků je sporná a často je lze označit spíše za marketingové produkty, ukazuje se, že mohou mít ještě závažnější účinky, které jsou škodlivé pro zdraví.

V rozhovoru pro Prostor X o tom hovořila kanadsko-česká vědkyně Barbara Paldus, která má doktorát z americké univerzity Stanford, řadu prestižních ocenění a je držitelkou čtyř desítek patentů.

Tato odbornice odhalila, že společnosti vyrábějící kosmetické přípravky vůbec neprovádějí klinické testy, které by vyhodnotily možnou škodlivost jejich produktů. Dokonce své výrobky netestují ani na to, zda jsou skutečně účinné. Tedy například, zda hydratační krémy skutečně hydratují. “Ty produkty často nedělají to, co říkají,” uvedla Barbora Paldus. V lepším případě tedy nedělají nic a mají pouhý placebo efekt.

Foto: Shutterstock

Látky, které byste v krémech nečekali

V tom horším ovšem obsahují nebezpečné látky, mezi kterými jsou i takové, které byste zřejmě nečekali. Jde třeba o arsen, olovo, benzen, azbest a další. Odbornice dokonce jmenovala i některé firmy, které měly s těmito látkami problém v poslední době. Například dětský opalovací krém značky Nivea obsahoval skutečně vysoké množství benzenu, který je rakovinotvorný.

Celá situace je natolik absurdní, že výrobky kosmetického průmyslu vlastně zhoršují kožní problémy, namísto toho, aby je řešily. Expertka se odkázala na statistiky ze Spojených států amerických, kde například výskyt kožních zánětů a dermatitidy každý rok stoupá o 20 %. Stejně tak rychle stoupá i používání kosmetických výrobků.

Obvykle by přitom mělo stačit používat maximálně dva či tři přípravky na kůži, které jsou však skutečně kvalitní a nezávadné. Naopak využívání většího množství prokazatelně škodí a poškozuje kůži.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Bingo! Konečně článek, se kterým se dá souhlasit. Roky se mi kamarádky smály, že používám olivový olej v létě a sádlo v zimě namísto předražených chemických koktejlů, a to nemluvím o opalovacích krémech – ty obsahují taková svinstva…už pár let zkoumají vědci, jestli náhodou za rakovinou kůže nestojí látky, které jsou obsažené právě v opalovacích krémech. Smůlu mají ti, kteří mají světlou pleť a oči – ti se spálí snadno, jenže právě tito lidé nemají trávit hodiny na pláži a ještě k tomu na jihu – opalovací krémy to nezachrání. Kosmetika je byznys s lidskou touhou vyzrát nad stářím –… Číst vice »